logo

Avrupa Birliği’nden İzmir Üniversitesi’ne 50 bin Euro’luk hibe

İzmir Üniversitesi’nin “Çocuklarımızı Kazanalım” projesine Avrupa Birliği’nden 50 bin Euro hibe kredi

izu_AB_Projesi_2
İzmir Üniversitesi’nin “Çocuklarımızı Kazanalım” projesine Avrupa Birliği 50 bin Euro hibe kredi ile destek verdi.
Karabağlar İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis birimine destek veren İzmir Üniversitesi’nin “Çocuklarımızı Kazanalım” projesi, Avrupa Birliği’nden 50 bin Euro hibe kredi desteğine layık bulundu. 2012 yılı Mayıs ayından bu yana suça eğilimli ya da aileleri ve toplum tarafından dışlanmış çocuklar ile çalışan Toplum Destekli Polis birimi ile eğitim konusunda işbirliği olanakları üzerinde çalışan İzmir Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan proje, İzmir Üniversitesi’nin AB’den hibe kredi desteği alan ilk projesi oldu. Fen Edebiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu ve Meslek Yüksekokulu öğretim üyeleri tarafından yürütülecek projeyi uluslararası alana taşıyan Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş ve Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Bahar Yeşim Deniz ile bir araya gelen ve tebrik eden Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, İzmir Üniversitesi’nin içinde bulunduğu topluma fayda sağlayacak projeler ile gelecek günlerde de yer alacağını söyledi.

İç hizmet eğitiminde örnek oluşturacak
Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş, proje hakkında şunları aktardı:
“Suça eğilimli, ailesi ve toplum tarafından dışlanmış, eğitim ve aile hayatına dönmek için desteğe ihtiyacı bulunan çocukları topluma kazandırmak için çalışan Toplum Destekli Polis birimi çalışanları ile 2012 yılı Mayıs ayından bu yana görüşmelerimiz devam ediyordu. Kendilerine çocuk gelişiminden psikolojiye, hukuktan sağlık bilimlerine kadar pek çok alanda vereceğimiz eğitim ile hem dezavantajlı çocuklarımıza hem de ailelerine nasıl yaklaşmaları gerektiği, iletişim yolları, hukuki hakları, sağlık konularında bir iç eğitim örneği oluşturmayı hedefledik. AB’nin projemize destek vermesi ise çalışmamızı bir adım daha ileriye taşıdı. Hazırladığımız örnek iç hizmet eğitiminin diğer emniyet müdürlükleri ve İzmir için faydalı olmasını istiyoruz. Projemiz 15 Ağustos’tan itibaren uygulamaya geçecek ve 28 hafta (10 ay) sonunda tamamlanacak.”

Hedef, çocukların işlediği suçları yüzde 50 azaltmak
Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Bahar Yeşim Deniz, “30 Toplum Destekli Polis birimi çalışanının eğitimi ile 60 dezavantajlı çocuğumuza ve ailelerine ulaşarak Karabağlar’da çocuklar tarafından işlenen suç oranını yüzde 50 oranında azaltmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Deniz, çocukların toplumla bütünleşmelerine yönelik olarak sinemaya götürülmeleri, futbol müsabakalarının yapılması, “rol modeli” uygulaması gibi faaliyetlerin yanı sıra konferanslarla da desteklenecek multidisipliner projenin, İzmir Üniversitesi’nin farklı fakülte ve yüksekokullarının ortak projesi olması nedeni ile de önemli olduğunu söyledi.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.