logo

04 Ağustos 2013

Bilirkişi raporu açıklandı: 30 maden işçisi göz göre göre öldü!

Zonguldak’ta 30 madencinin öldüğü grizu patlamasıyla ilgili, beşinci kez bilirkişi raporu hazırlandı. Rapor işçi katliamının göz göre göre geldiğini ortaya koydu.

Zonguldak’ta 17 Mayıs 2010 tarihinde 30 madencinin öldüğü grizu patlamasıyla ilgili 28 tutuksuz sanığın yargılandığı davada mahkemenin istediği 5’inci bilirkişi raporu tamamlandı.

Öngörülebilir, önlenebilir
Grizu faciasının ardından dönemin Karadon Müessese Müdürü İsmail Güner ve bir taşeron firma ortağının da aralarında bulunduğu 28 kişi hakkında “Birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Mahkeme, daha önceki duruşmada hazırlanan 4’üncü bilirkişi raporuna itiraz edilmesi üzerine yeni bilirkişi raporu hazırlanmasına karar vermişti.

Bunun üzerine hazırlanan yeni bilirkişi raporu Zonguldak Başsavcılığına sunuldu.

Raporda taşeron firma ortağı Halim Köse asli derecede, Karadon Müessese Müdürü İsmail Güner tali derecede kusurlu bulundu. Olayın “öngörülebilir” ve “önlenebilir” bir olay olduğu vurgulandı.

Kazada alt ve asil işveren arasındaki organizasyondan kaynaklanan hataların bulunduğu belirtilen bilirkişi raporunda, diğer 26 sanık kusursuz bulundu.

logo-kizil

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.