logo

03 Ağustos 2013

‘’GEZİ DİRENİŞİ ÖNCESİ VE SONRASINDA MEDYA’’ BAŞLIKLI DİREN NARLIDERE HALK FORUMU GERÇEKLEŞTİ

2 AĞUSTOS 2013  ‘’GEZİ DİRENİŞİ ÖNCESİ VE SONRASINDA MEDYA’’ BAŞLIKLI DİREN NARLIDERE HALK FORUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

  • Forum öncesi herkesin katkı sunduğu dostluk ve dayanışması kuruldu. Sofra sonrasında foruma geçildi.
  • Forum Rojava için 1 dakikalık sessizlik duruşu ile başladı.
  • Forumların mahallelere taşınarak örgütlü bir biçimde hareket edilmesi önerildi.
  • 2.İnönü  Mahallesinde Kentsel Dönüşüme karşı kurulan kooperatif örneği verildi ve bu örgütlülüğün yayılması önerisi getirildi.
  • Gezi parkı tutuklamalarından bahsedildi ve devam eden sürecin daha zorlu olacağı buna karşı örgütlü ve güçlü bir şekilde ortak hareket edilmesi önerildi.
  • 2

Halk Forumunda ilk olarak sözü Birgün gazetesi yazarı  Doğan Tılıç aldı. Doğan Tılıç  Gezi parkının büyük bir başarı olduğunun altını çizdi. Gezi parkı ile birlikte 12 Eylül’de toplum üzerine serpilen ölü toprağının atıldığını belirten Tılıç sonraki süreçte toplumun artık konuşacağını, sorgulayacağını ve başkaldıracağını söyledi.

Gezi parkı öncesi ve sonrası medyanın aslında 1980 öncesi ve sonrası gazetecilik olduğunu söyleyen Tılıç 1980’nin bir milat olduğunu belirtti. Gazeteciliğin doğruyu söyleme sanatı olduğu söyledi. Ancak 1980 sonrasında medya, ekonomiyi domine eden bankacı, otomotivci ve holding sahiplerinin eline geçtiğinin bu nedenle gazetecilerin baskı altına girdiğini söyledi. Tılıç gazeteciliğin bu medya sahiplik yapısından dolayı tehdit altında olduğunu belirtti. Patronların sahip olduğu ana akım medyanın iktidar yanlısı hareket ettiğini söyleyen Tılıç  iktidar medya ilişkisine dair Başbakan ile Aydın Doğan arasında yaşanan olayı hatırlattı.

TGS’nin raporuna göre Gezi olaylarında  22 gazeteci işten atılmış 37’si istifaya zorlanmıştır. Gezi parkıyla ilgili olarak  sürekli yapılan örgütsüzlük vurgusunu eleştiren Tılıç ancak örgütlü olunursa başarıya ulaşılır dedi. Tılıç Taksim örneğinin Başbakanı rahatsız ettiğini belirterek bu rahatsızlığın Taksim’deki dayanışma ruhundan ve oradaki düzenden kaynaklandığının altını çizdi. Taksim’deki dayanışmanın ve yaşam tarzının forumlarda yaşatılarak  doğrudan demokrasiyle ve örgütlülükle başarıya ulaşacağını söyledi. Kendisinin Sosyalist olduğun belirten Tılıç Taksim’deki ruhun, dayanışmanın ve düzenin tüm dünyaya hakim olmasını istediğini söyledi. Buradaki yaratılan havanın ve taleplerin soldan yükseldiğinin altını çizdi.

Yeni medyayı kullanmanın önemli olduğunu ancak arkasındaki fikrin, doğruluğunun ve sağlamlığının daha önemli olduğunun altını çizdi ve Melih Gökçek örneğini vererek aradaki farkı anlattı. Tılıç  mahallelerde, semtlerde  insanlar birbiriyle temas etmeli ve kendi medyasını yaratmalı dedi. Parklardan çıkacak tavrın sol birlik içinde  hedefe ortak bir şekilde ulaşılması gerektiğinin altını çizen Tılıç sözünü Narlıdere halkına teşekkür ederek bitirdi.

Daha sonra sözü Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel aldı. Atilla Sertel Narlıdere’nin yapısını çok iyi bildiğini buradaki insanların çok iyi anlaştığını ve örgütlenebildiğini söyledi ve nitelikli bir kitlenin mevcut olduğunu belirtti.

Sertel kendi gençliğinde otobüslerde fikirlerini insanlara seslenerek ulaştırdıklarını belirtti. Dönem itibari ile böyle yaptıklarının altını çizdi. Sertel medyanın olayları sakladığını ve manipüle ettiğinin altını çizdi. Gezi olaylarında bunun görüldüğünü söyleyen Sertel insanlar öldürülürken, gözleri kör olurken ana akım medyanın bu gerçekleri halktan sakladığını söyledi.

Medyanın patronların elinde, patronların iktidarın elinde olduğunun altını çizen Sertel  Özgür Gündem, Sözcü, Birgün, Aydınlık, Evrensel, Yurt, Ulusal Kanal, İMC tv, Halk tv Hayat tv gibi muhalif medyanın desteklenmesi gerektiğini belirtti. Bizim için aslolan istenilen haber ulaşmaktır diyen Sertel benim için güçlü televizyon kanalı izlediğim televizyon kanalıdır dedi. Sertel dizi bağımlılıklarına değindi ve bunları eleştirdi. Halka faydası olmayan bu programların izlenmemesi gerektiğini söyledi. Halkın var olan alternatif medyayı  takip etmesi gerektiğini belirtti. Sertel alternatif medyanın teknolojik olarak güçsüz olduğunu ancak teknolojik olarak güçlü olan medyanın güçsüzlüklerinin son dönemde halk tarafından izlenmemesi olduğunu söyledi.

Örgütsüzlüğün değil örgütlülüğün savunulması gerektiğini belirten Sertel herkesin desteklediği partisinde örgütlü bir şekilde mücadele etmesini istedi. Sertel bugünkü mahkemelerin 12 Eylül mahkemelerinden kötü olduğunu söyledi. Telefon dinlemelerine değindi. Solda birlik olmalıyız diyen  Sertel sandığa herkesi taşımalı kontrollü ve tedbirli olmalıyız,o zaman iktidar devrilecektir dedi. Atilla Sertel Narlıdere’lilere teşekkür ederek sözünü bitirdi.

-Diren Narlıdere Halk Forumu  bayramdan sonra her zaman olduğu gibi Çarşamba ve Cuma günleri saat 21:30’da Pir Sultan Abdal parkında  forum toplantılarına devam edeceği sözüyle toplantıyı bitirdi.

 

 

 

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.