logo

Dayak yediler 1 yıl uzaklaştırma aldılar

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde özel güvenlik birimi tarafından saldırıya uğrayan 7 üniversiteli uzaklaştırma cezası aldı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde, niteliksiz yemeklere, kötü yemekhane koşullarına ve yemekhane zamlarına karşı yapılan eylemlerde özel güvenlik birimi tarafından saldırıya uğrayan üniversitelilere “TCK 265. maddesi görevi yaptırmamak için direnme” suçlamasıyla soruşturmalar açılmıştı. Soruşturma açılan öğrencilerden altısına 3’er hafta, bir öğrenciye ise 1 dönem “üniversite personeline fiili saldırıda bulunmak” gerekçesiyle Yüksek Öğretim Kurumu’ndan uzaklaştırma cezası verildi.

Ne olmuştu?

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde yemekhane zamlarına karşı üniversiteliler tepki göstermiş, düzenlenen forum ve eylemle rektörlüğe yemekhane taleplerini iletmek istemişti. Bu talepleri rektörlüğün dinlemek istememesi üzerine üniversiteliler boykota gitme kararı almıştı. Boykot günü hazırladıkları sandviçleri yemekhanede dağıtmak isteyen üniversitelilere rektörlüğün emriyle özel güvenlik birimi personeli işkenceyi andırır biçimde saldırmıştı.

Kolektif.net/Eskişehir

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.