logo

‘Üniversitelileri Özgür Bırak’ diyenler Taksim’de buluştu

Gezi Operasyonları kapsamında 16 Temmuz tarihinde evlerine ve yurtlarına baskın yapılan çoğunluğu üniversite öğrencisi olan 29 kişi için Galatasaray Lisesi önünde toplanan halk hep bir ağızdan ‘Sokağı Özgür Bırak’ dedi. Basın açıklamasından sonra dağılacak olan eylemcilere polis müdahale etti

Gezi Parkı Direnişi sonrası başlatılan gözaltıların ve tutuklamaların son adresi olan İstanbul’da 16 Temmuz sabahı evlerine ve yurtlarına yapılan operasyonlar sonucu çoğunluğu üniversitelilerden oluşan 29 kişi gözaltına alınmıştı.  Dün ise yüzlerce kişi basın açıklaması yapmak üzere Galatasaray Lisesi önünde buluştu.


Eylem de basın açıklamasının ardından evine yapılan operasyonla gözaltına alınan Öğrenci Kolektifleri üyesi Denizcan Sarıkaya’nın babası ve Tiyatro Oyuncusu Emre Canpolat bir konuşma yaptı.

Gezi Direnişi sonrasında Tayyip Erdoğan’ın dilinden düşürmediği faiz lobisine delil olarak polis, bir üniversitelinin evinde bulduğu 20 Doları aldı. Bunun üzerine üniversiteliler de ‘delilleri ayağınıza getirdik’ diyerek polislere sahte dolarlar uzatarak protesto etti.

Dağılan eylemcilere müdahale

Basın açıklamasının ardından dağılmaya hazırlanan kitleye polisin sözlü tacizi sonrası bir tartışma yaşandı. Bunun üzerine polisler eylemcilere müdahaleye başladı ve ardından plastik mermi sıktı. Olayları durdurmak için gözaltına alınan üniversitelilerin aileleri polisin önünde durdu.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.