logo

18 Temmuz 2013

Ruhsatsız İskelelere Çözüm Aranıyor

Marmaris Çevrecileri Derneği (MÇD) Orhaniye’de bulunan ruhsatsız iskeleler, ilave yapılar ve kız kumunun doğal yapısını besleyen akışın önlenmesiyle ilgili tedbirlerin alınması için tespitlerde bulundu.

ahmet-kutengin

Marmaris Çevrecileri Derneği (MÇD) Orhaniye’de bulunan ruhsatsız iskeleler, ilave yapılar ve kız kumunun doğal yapısını besleyen akışın önlenmesiyle ilgili tedbirlerin alınması için tespitlerde bulundu.

Marmaris Çevrecileri Derneği tüm sahilleri gezerek herhangi bir sorunun olup olmadığını tespit ediyor. Dernek kendilerine gelen ihbar üzerine Orhaniye Köyü’ne gitti ve orada bulunan bir işletme önündeki iskelenin durumu, yatların bağlanma yerleriyle ilgili eksiklik olup olmadığını araştırdı. Dernek Başkanı Ahmet Kutengin, yapılan araştırmalar hakkında bilgi vererek, bu tip çalışmalara devam edeceklerini ifade etti. Orhaniye’deki bir motelin işletmeciliğini yapan Doğan Saygılı, motelin restoranının önündeki iskelenin küçük bir iskele olduğunu ve buraya yatların yanaştırıldığını söyledi.Saygılı, iskelenin yat yanaşma yeri olarak izninin olduğunu belirterek, kiralanmasının da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldığını ifade etti. Turizm Bakanlığı’nın iskeleye 50 tekneye kadar Bağlama izni verdiğini de kaydeden Saygılı, bu bölgede yat yanaşma ruhsatlı iskelelerin olmadığını da ifade etti.

Kutengin, ruhsatı olmayan işletmelerin ortaya çıkması ve yetkililerin bu usulsüzlüğe bir çare bulmaları için araştırmalarına devam edeceklerini belirtti.Kutengin, yapmış oldukları tüm çalışmaları belgelere dayandırdıklarını söyleyerek, Orhaniye Köyü Muhtarı Arif Ulupınar’a da gerekli belgeleri almak için ziyarette bulundu. Muhtar Ulupınar da köyün en büyük sorunun altyapı sorunu olduğunu söyledi.

Orhaniye Köyü’nde yapılan görüşmelerin arından genel bir değerlendirme yapan Dernek başkanı Ahmet Kutengin, Kız Kumu’na akan kumun akışını engelleyen taşların temizlenmesi, ruhsatsız iskelelerin kurulması ve bunun gibi birçok sorunun yaşandığı Orhaniye Köyü’ndeki durumun çok iç açıcı olmadığını ileri sürdü.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.