logo

CHP’li Gençler LGBT’ler İçin Yürüdü

 

Avrupalı Genç Sosyalistler (YES)’in bu yaz Türkiye’de gerçekleştirmekte olduğu yaz kampında yapılan LGBT yürüyüşüne birliğin tam üyesi olan CHP Gençlik Kolları’nın üyeleri de katıldı.
Avrupa ile bazı Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin sosyal demokrat ve sosyalist gençlik örgütlerinden oluşan Avrupalı Genç Sosyalistler’in Foça’daki yaz kampı seminer, sohbet, atölyeler ve eylemlerle devam ediyor. Dün gece kamp alanı içindeki lezbiyen, gey, biseksüel ve trans bireylerin yürüyüşüne CHP Gençlik Kolları’ndan bir grup da katıldı.
Parlamentoda kadın temsilinde Türkiye 98. sırada
Kampta dünün (17.07.2013) teması “eşitlik”ti. İzlanda Milletvekili Sigridur Ingibjörk Ingadottir ve Gülsüm Bilgehan’ın katıldığı Cinsiyet ve Politika semineri günün en çok katılım alan etkinliğiydi. Etkinliğin odağında Türkiye vardı. Türkiye’nin parlamentodaki kadın temsilinde dünyada 98. sırada olduğunu belirten Bilgehan, 4+4+4 eğitim sisteminin 37.000 bin kız çocuğunu eğitimden uzaklaştırdığını söylei. “Cinsiyet ve Politika” etkinliği gerçekleşirken LGBTI bireyler için eşit evlilik talebinin tartışıldığı oturum yapıldı. Eşzamanlı olarak da feminizm, kampanya, düşük bütçeyle kampanya yapımı ve retorik atölyeleri gerçekleştirildi. Öğleden sonra ise İstanbul PES Aktivisti Shayn McCallum’un katılımıyla gerçekleşen “Günümüzde Sosyal Sınıflar”  seminerinde sınıf mücadelesinin gelecekti yaşam biçimini geliştirmekte önemi vurgulandı. Gün “Eşitliğin ABC’si” isimli atölye ile sonlandı.
Gün “dayanışma” günü
Bugünün (18.07.2013) teması ise “dayanışma”. Dayanışma Günü “Avrupa’da Vergilendirme” semineriyle başladı. Büyük şirketlerin küçük vergiler ödemesi, finans şirketlerinin herhangi bir engelleme olmaksızın para hareket ettirmesinin karşılıksız para üretmesi, istihdam sorunun sadece devletin sorunu olarak görülmesi ve vergi yükünün sermayeden alınıp emekçilerin üzerine yıkılması eleştiri konusu oldu. “Avrupa’da Vergilendirme” oturumu sürerken bir yandan da YES Sekretaryası’ndan Aldo Perez  “Avrupa’da Göç Politikaları” isimli bir sohbete katıldı. Küresel Demokrasi, Engelliler ve Sosyalist Ekonominin ABC’si günün önemli atölyeleri çalışmalarıydı.
Foça Merkezinde Gezi Parkı Direnişi’ne destek
Avrupalı Sosyalist Gençler’in isteği üzerine CHP yarın Foça Cumhuriyet Meydanı’nda Gezi Parkı Destek Gösterisi düzenlenmek için izin aldı. Gösteri 22:00’de başlayacak. Kampın yarın için ilgi uyandıran konukları Akademisyen Mehmet Karlı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu.
KAOS GL

Etiketler: » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.