logo

18 Temmuz 2013

1. İzmir Akdeniz Film Festivali

filmfest

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in akdenizlilik kimliği doğrultusunda, akdeniz sinema kültürü içerisindeki filmlerin gösterilmesinde ortak bir alan yaratmak ve bunun da ötesinde, sinema ile ilgili kişi ve kurumları biraraya getirerek sinema alanında bir sinerji oluşturmak amacıyla, “İzmir Akdeniz Film Festivali”ni 1 – 9 Kasım 2013 tarihleri arasında ilk kez gerçekleştiriyor.

Festival kapsamında uzun metraj kurmaca, belgesel film ve kısa film bölümleri yer alıyor ve festivale bu kategorideki filmler kabul ediliyor. Festivale katılan filmler, yarışmalı ve yarışma dışı bölümlerde gösterilecek. Yarışma bölümüne uzun metraj kurmaca filmler gösterilmeye aday olabilecek. Yarışma filmleri yönetmen, senarist, yapımcı, oyuncu, film eleştirmeni, sinema tarihçisi ve sinema alanında tanınmış benzeri kişilerden oluşan uluslararası bir jüri tarafından değerlendirilecek. 2012 yılından önce gösterime giren filmler ve Türkiye’de ticari dağıtıma çıkmış olan filmler yarışmalı bölüme kabul edilmiyor.

Filmler, festivalin yarışma dışı bölümlerinde gösterilmek üzere de seçilebilecek. 2011-2013 yılları arasında yapımı tamamlanmış uzun metraj kurmaca ve belgesel filmler yarışma dışı bölümlerde gösterilmek için başvuruda bulunabiliyor.
Festivale akdeniz ülkelerinden filmler ve diğer ülkelerden akdeniz temasını içinde barındıran filmler başvurabiliyor.

Festivale katılım için, filme ait DVD(PAL formatında) ve film ile ilgili basılı malzemeler (basın kiti, basın dosyası, broşür, vb.) festival bürosuna gönderilecek. Festival yönetimi, katılımcılar tarafından gönderilen malzemeleri iade etmeyecek. Festival tarafından seçilen filmlere ait kopyaların festivale teslimi ve/veya gönderilmesi festival tarafından karşılanacak.

Yarışmaya kabul edilen filmlerin yönetmeni ve yapımcısı festival süresince festival tarafından ağırlanacak.

Festival, film gösterimlerinin yanı sıra sergi, gala, eğitici çalışmalar, basın toplantıları gibi çeşitli organizasyonlarla da geniş bir etki alanına sahip olmayı hedefliyor.

Festival 01 – 09 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Katılım için son başvuru tarihi 19 Temmuz 2013 olarak belirlendi.

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.