logo

Bursa’da üniversiteliler ulaşım zammına karşı yürüdü

Uludağ Üniversitesi ile öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı Görükle yerleşkesi arasındaki minibüslere gelen %25 zammı ve niteliksiz ulaşımı protesto eden üniversiteliler rektörlüğe yürüdü

Minibüs ücretlerine yapılan zammı ve minibüslerde ayakta yolcu alımından dolayı yaşanan hırsızlık vakalarını, kadınlara yönelik tacizi protesto eden öğrenciler bugün saat 12:30’da İ.İ.B.F Sevgi Meydanı’nda buluştu. Üniversiteliler yapılan zamların minibüs şoförlerinin değil, her biri birden fazla hatta sahip olan hat sahiplerinin cebine girdiğini vurgulayarak yapılan zammın yükselen maliyet yüzünden değil artan kâr hırsından kaynaklandığını belirttiler. Kampüs içi ulaşımın ücretsiz olmasını talep eden öğrenciler “müşteri değil öğrenciyiz”, “ulaşım haktır satılamaz”, “bu zamlarla yaşanmaz, zamlar geri alınsın” sloganları ile rektörlüğe yürüdüler.

Rektörlüğün önüne gelen üniversitelilerin aralarından seçtiği iki temsilci talepleri iletmek üzere rektörle görüştü. Dışarıda arkadaşlarını bekleyen üniversiteliler sloganlar eşliğinde oturma eylemi yaptılar.
Rektör ile görüşen temsilciler, rektörlüğün ayakta yolcu alınmasını engelleyeceğini ve aynı güzergahta ki belediye otobüsü seferlerini arttırmak için belediyeye talepte bulunacağını belirtti. Ayrıca öğrenciler yaz aylarında üniversite öğrencilerinin ailelerinin yanında olmasını fırsat bilerek yapılan bu zamları asla kabul etmeyeceklerini, eğer zamlar geri çekilmezse okul açıldığında da eylemlerine devam edeceklerini belirttiler. Basın açıklaması “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam.” sloganlarıyla son buldu.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.