logo

Eğitim fakülteleri ile ilgili karara YÖK’ten anında geri adım

Üniversitelere gelecek sene itibariyle önceden duyurusu dahi yapılmadan 5 bölüm dışında eğitim fakültesinin öğrenci alımının durdurulacağı yazısı ulaştı. Bunun üzerine tepki gösteren veliler, YÖK’e geri adım attırdı: “Şimdi değil 2 sene sonra”

Yükseköğretim Kurumu tarafından alınan yürütme kararına göre üniversitelere bir yazı ulaştı. Yazıda 5 bölüm dışında gelecek sene itibariyle eğitim fakültelerine öğrenci alımının durdurulacağı bilgisi verildi.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Özel Eğitim Öğretmenlikleri, Teknoloji Tasarım Öğretmenliği bölümleri dışında öğrenci alımının durdurulmasına üniversitelilerden, veliler ve akademisyenlerden tepki geldi.


Üniversitelere yollanan Eğitim Fakülteleri konulu karar

Güzel sanatlar liselerinde okuyan öğrencilerin LYS başvuruları bile yapmayarak yetenek sınavına hazırlandığı dönemde birden alınan bu kararla oluşacak mağduriyete, üniversitenin öğretmen yetiştirmesinin önünün kapatılmasına ve sanat bölümlerinin tasfiyesine karşı tepki gösterenler YÖK’e geri adım attırdı.

“Bu sene değil 2 sene sonra”

Bu uygulamaya tepki gösterenler YÖK’e ardı ardına açtıkları telefon ve şikayetler sonucu YÖK’e geri adım attırdı. 4800 üzerinde şikayetin geldiğini söyleyen YÖK bu sefer de “Merak etmeyin, uygulamayı 2 sene sonra başlatma kararı aldık” açıklamasında bulundu.

2 bölüm geri alındı!

Sadece 5 bölüm haricinde öğrenci alımının durduracağını ilan eden YÖK, ayrıca gelen tepkilere karşı Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü ve Sınıf Öğretmenliği bölümünün de 2 sene kadar daha öğrenci alımı yapacağını açıkladı.

http://kolektifler.net/

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.