logo

KTÜ’de Erdoğan Bayraktar protestosuna polis ve ÖGB saldırısı

KTÜ’de üniversiteliler, 58. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında KTÜ’ye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’dan Reyhanlı’nın katliamının, kanser hastası Dilek Özçelik’in ve doğasını savunan Tonya halkının hesabını sordu

Günün erken saatlerinden itibaren KTÜ, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın gelişi sebebiyle çevik kuvvet ve özel güvenlik tarafından gün boyu abluka altına alındı. Üniversitenin 58. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında kendisine fahri doktora verilecek olan Bayraktar, Osman Turan Kongre Merkezi’nde yapılacak olan törene katıldı.

Üniversitelilerin tören başlamadan önce kongre merkezine gelmesinden itibaren salonun dolduğu ve içeri kimsenin alınmayacağı söylendi. Bunun üzerine bina önünde Bayraktar’ı bekleyen üniversitelilere ÖGB ve polis saldırdı.

Özel güvenlik görevlilerinin keyfi bir şekilde binanın önünü boşaltma talimatını reddeden üniversitelilere güvenlik görevlileri saldırdı. “ Reyhanlı’nın sorumlusu, halk düşmanı AKP’ye verecek ödülümüz yok” yazılı pankart açan üniversiteliler, Reyhanlı’daki katliamın sorumlusu AKP’den hesap sormaya geldiklerini söylediler. Güvenlik görevlilerinin, AKP Gençlik Kollarından bir takım kişilerle birlikte üniversitelilere saldırmasının ardından polis saldırısı başladı.

Kalkanlarla üniversitelilere saldıran polis, üniversiteliler ile Kongre Merkezi arasına barikat kurdu. Bunun üzerine halk düşmanı ve işbirlikçi AKP’ye verecekleri tek ödülün yumurta olduğunu söyleyerek yumurta atan üniversiteliler burada bir oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eyleminin ardından halk düşmanlarının karşısında üniversitelerine ve ülkelerini sahip çıkacaklarını söyleyen üniversiteliler eylemi sonlandırdılar.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.