logo

Reyhanlı’yı protesto eden gençliğe polis saldırısının tüm görüntüleri

Eskişehir’de Reyhanlı katliamının sorumlusu AKP’den hesap sormak için AKP önüne yürümek isteyen üniversitelilere polis saldırdı

Geçen hafta Reyhanlı’da yaşanan patlamada ölen insanların sorumlusu AKP’den hesap sormak için Eskişehir’de üniversiteliler, Adalar Migros önünde toplandı. Öğrencilerin yürüyüşe geçmesiyle polisin yürüyüşü engelleme çabası başladı. Üniversiteliler yaptıkları konuşmalarla eylemnlerine Eskişehir halkını da davet ettiler. Halkın da yürüyüşe katılması ve desteğiyle AKP il binası önüne yürüyüş devam etti.
Polisin tüm engellemelerine rağmen üniversiteliler, Hamamyolu’na yürüyşe geçtiler. Polis Hamamyolu’nda AKP binasına çıkan bütün yolları tomalar ve çevik kuvvet ekipleriyle kapattı. Üniversitelilerin kararlı tavrı karşısında öğrencilere saldıran polis gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermi kullandı. Doğrudan hedef alınarak atılan gaz bombalarında 2 öğrenci hafif şekilde yaralandı. Yoğun plastik merminin kullanıldığı polis saldırısına karşı üniversiteliler dakikalarca direndi. Çatışmanın ardından Valiliğin önünde tekrar toplanan üniversiteliler yolu trafiğe kapatarak tüm Eskişehir merkezini dolaştı ve tüm halka barış isteyen gençliğe yapılan saldırıyı konuşmalar yaparak anlattı. Eskişehir halkını ses çıkarmaya davet eden üniversitelilere Eskişehir halkı alkışlarla karşılık verdi.
“Çocuklar katledilirken, yurttaşlarımız öldürülürken katliamın sorumlusu Tayyip Erdoğan sessiz kalmamızı istiyor. Obama ile anlaşmalarına devam ediyor.” denilerek Eskişehir halkına yapılan saldırı anlatıldı. Bütün gücüyle AKP il binasını korumaya geçen polis ise Eskişehir’in hiçbir yerinde görülemedi.
Daha sonrasında Adalar’da yapılan saldırı ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada “AKP’den hesabı sormamızı hiçbir güç engellemeyecek” vurgulanarak “AKP için bu sonun başlangıcıdır” denildi. Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.
Reyhanlı’yı protesto eden gençliğe polis saldırısının tüm görüntüleri

“ÖĞRENCİ KOLEKTİFLERİ”

http://kolektifler.net/

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.