logo

80’ler tamam 90’lar yolda

Yayınlandığı günden itibaren ilgiyle takip edilen “80’ler” dizisinin yapımcısı ve MinT Prodüksiyon’un Kurucusu Birol Güven başarısının sırrını öğrencilerle paylaştı. Güven sıradan Türk insanı karakterlerini ekrana taşıyarak başardığını söyledi.

senlik (1)

Birol Güven- Berat Yenilmez

Televizyon ekranlarında izlenme rekorları kıran 80’ler ile Kurtlar Vadisi dizilerinin oyuncuları ve yapımcılarıYaşar Üniversitesi  düzenlenen söyleşilerde öğrencilerle bir araya geldiler. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşilerin ilkine 80’ler dizisinin  yapımcısı, senarist ve yönetmen Birol Güven ile dizide Pastacı Sami karakterine hayat veren Berat Yenilmez konuk oldu. İkinci söyleşide ise 10 yıldır  ekranların vazgeçilmesi haline gelen “Kurtlar Vadisi” dizisinde Savcı Leyla karakterini canlandıran Çiğdem Batur ve izleyicinin Güllü olarak tanıdığı Erhan Ufak ile dizinin Basın ve Halkla İlişkiler Temsilcisi Esra Söylemez yer aldı.

senlik

Çiğdem Batur- Esra Söylemez- Erhan Ufak

Fikrimiz de karakterlerimiz de sıradan

Söyleşide ‘12 Eylül darbesinin komedisi olur mu’ diye yola çıktıklarını ifade eden Yapımcı Birol Güven, “Bugüne kadar darbelerin siyasi algısı yüksek insanlar üzerindeki etkisi işlenmişti. Yani bu kişiler ya bir örgüt üyesi ya bir politikacı ya da bir sivil toplum üyesiydiler. Ancak biz Türkiye’de ilk defa darbelerin vatandaşlar üzerindeki etkisini konu aldık” dedi.

Senlik-6

Sıradan Türk insanını konu alarak başarılı yapımlara imza attıklarını belirten Güven şöyle devam etti:

“İnsanlar büyük fikirlerin, dev projelerin peşinde koşarken biz gündelik hayattan bir şeyler yapıp sıradan insanın hikayesini anlatalım dedik. Türkiye’de de bunu yapan olmadığı için rakipsiz kaldık. Aslında sıradan Türk insanını televizyona çıkarıyoruz. Bazen bu bir pastaneci bazen işçi bazen de memur oluyor. Sıradan insanların önemsiz belgeselini yapıyoruz.”

Bu kez Özal’ın etkisini konu alıyoruz

Seyirciden gelen yoğun talep üzerine yaz döneminde 90’lar dizisinin başlayacağını müjdeleyen Güven, “90’lar dizisinde yine sıradan insanı anlatacağız. 80’ler dizisinde 12 Eylül’ün mahalleye olan etkisini konu almıştık şimdi Turgut Özal’ın mahalleye olan etkisini konu alacağız. Yine sıradan insanların öyküsünü anlatacağız” dedi.

İlk rolümde ağladım

Kurtlar Vadisi dizisinde ‘Savcı Leyla’ karakterini canlandıran Çiğdem Batur ise sahne korkusunu üniversite yıllarına kadar yenemediğini söyledi. Utangaç bir çocukluk dönemi geçirdiğini belirten Batur ilk sahne deneyimini şöyle anlattı:

“O kadar utangaç bir çocuktum ki ilkokulda bana verilen tüm rollerden kaçardım. Bir gün kelebek rolü verilip sahneye çıkmam istendiğinde ise yine çok heyecanlanmıştım. Öğretmenim beni ite kaka mikrofonun önüne getirdiğinde durup aniden ağlayıp sonra da annemin kucağına koşmuştum. Ancak üniversite yıllarımda tiyatro topluğuna girdiğimde her şey değişti. Oynadığım ilk oyunda en fazla alkışı alınca güvenim yerine geldi. Üniversitede sahne tozunu yutmam bana çok şey kattı.”

Erhan Ufak -Çiğdem Batur- Esra Söylemez

Erhan Ufak -Çiğdem Batur- Esra Söylemez

Dizide 10 yılı aşkın bir süredir Güllü karakterini canlandıran Erhan Ufak da dizinin yeni sezonda da devam edeceğini söyledi.

‘İşler Güçler’ dizisinin genç ekibi de Yaşarlı öğrencilerle buluştu. Dizide  Doktor Feride’yi canlandıran Gaye Gürsel ile Zehra’yı canlandıran Ceren Moray öğrencilerle keyifli bir sohbet gerçekleştirdiler.

senlikk

 

(Fotoğraflar: Emin Mengüarslan- Uğur Şahin Umman- Niyazi Tanyeri)

Etiketler: » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.