logo

Genç Sanatçıların Alaçatı Buluşması

‘Alaçatı Genç Sanatçıları Kucaklıyor’ sloganıyla ilk kez geçen yıl başlatılan ‘Alaçatı Genç Sanat Günleri’ bu yıl 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında 18 Mayıs – 2 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek..

foto 4

Alaçatı Belediyesi desteğiyle Alaçatı Sanat Dostları tarafından organize edilen ‘Alaçatı Genç Sanat Günleri’nin ikincisi 18 Mayıs Cumartesi günü başlıyor. Geçtiğimiz yıl gördüğü yoğun ilgi nedeniyle bu yıl Alaçatı’nın tarihsel dokusu içindeki  dokuz galeride açılacak ‘2. Alaçatı Genç Sanatçıları Kucaklıyor Sergisi’yle 18 Mayıs’ta start alacak etkinlikler için, Türkiye’de sanat eğitimi veren üniversite ve ustalarının elinde yetişmiş 195 genç sanatçı 418 eserle başvurdu. Geçtiğimiz yıl 100’e yakın genç sanatçı yaklaşık 200 eserle başvurmuş, uzman jüri ekibi tarafından değerlendirilen eserlerden 113’ü sergilenmişti.

JÜRİ 195 ESERİ SERGİLENMEYE DEĞER BULDU

Bu yıl 24 Nisan’da Alaçatı’da Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Halil Yoleri başkanlığında toplanan sanat jürisinde ressam Prof. Fahri Sümer, Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölüm Başkanı Doç. Dr. İsmail Yardımcı, Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi ressam Yrd. Doç. Dr. Umur Türker, Art Kilim tasarımcısı Belkıs Balpınar, heykeltıraş-ressam Cem Sağbil ve fotoğraf sanatçısı Bülent Kürşat yer aldı. Sanat jürisi, resim, heykel, seramik, fotoğraf, cam, baskı resim, gravür ve lif sanatı alanlarında 195 sanatçıdan 195 eseri sergilenmeye değer buldu.

CLAUDİA DİEHL ÜÇ GÜNLÜK ATÖLYE ÇALIŞMASINA KATILACAK

Etkinlik kapsamında Alman kağıt tasarımcısı Claudia Diehl’in katılımıyla üç gün sürecek ‘Kağıt Sanatı’ konulu bir atölye çalışması (workshop) gerçekleştirilecek. Eserleriyle Almanya dışında, Lüksemburg, Avusturya, İspanya, İsviçre, Fransa, İtalya, Costa Rica ve Güney Kore’de sergilere katılan ünlü sanatçı, üç farklı atölyede atık kağıt kullanımını farklı yönleriyle ele alacak ve çeşitli tasarım teknikleri öğretecek. Atölye çalışması için katılımcıların eski dergi, gazete, kese, kraft, ambalaj, kitap veya desen, renk ve dokusundan özellikle keyif aldıkları kağıt getirmeleri yeterli olacak.

Atölye programı şöyle:

24 Mayıs Cuma: Kağıt Boncuk ve Takı Yapımı

25 Mayıs Cumartesi: Eski Kitaplarla Sanat

26 Mayıs Pazar: Kağıttan İplik Yapımı ve Kullanımı

EN BEĞENİLEN SANATÇI 2014’TE KİŞİSEL SERGİ AÇACAK

Bu yıl eserleri sergilenen sanatçılar arasından, ziyaretçilerin oyları ile belirlenecek en beğenilen sanatçı, 2014 organizasyon içerisinde kişisel sergi açma imkanı ile ödüllendirilecek. Ayrıca bu yılın davetli sanatçıları olan belgesel fotoğraf sanatçısı Fransız Matthieu Paley ile Yunan seramik sanatçısı Giorgos Nomikos’un eserleri konuk sanatçılara ayrılan galerilerde sanatseverler ile buluşacak.

 

Fulya OMAÇ – ÇEŞME

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.