logo

SBF Fikir Kulübü’nden “çözüm süreci” konulu panel

Ankara Üniversitesi SBF Fikir Kulübü Topluluğu’nun düzenlediği “Çözüm Süreci Paneli” SBF Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Panele SBF öğretim üyesi Elçin Aktoprak, KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, Araştırmacı – Yazar Temel Demirer ve BDP milletvekili Sebahat Tuncel katıldı ve panelin moderatörlüğünü SBF öğretim üyesi Faruk Alpkaya yaptı

Panelde ilk konuşmacı Elçin Aktoprak  sürecin kendine özgü bir özelliği olduğunu vurguladı. AKP’nin akil insanlarla kendi sivil toplumunu yarattığını ve artık AKP’nin kültürel şiddetten vazgeçmesi gerektiğini kaydetti.

Temel Demirer: ” Helalleşme hesaplaşmanın ürünüdür. Hesaplaşmadık ki helalleşelim. Benim helalleşmem için önce AKP’den Roboski’nin hesabını sormam lazım.” Demirer daha sonrasında Öcalanın Kürt özgürlük hareketinin lideri olduğunu ve işkencede bile ona terörist demediğini belirtti.Kürtlerin mücadelelerinde haklı olduklarını, artık sürecin eşitlik-özgürlük-laiklik kavramları üzerinde barışçıl demokratik ortamda gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul sürecin barış ve demokratik ortamda gerçekleşmesi gerektiğini ve sürecin AKP’nin talepleriyle sınırlı, sermayeye bağlı olmasına izin verilmeyeceğini belirtti. Bu süreçle birlikte halklar arası mesafenin ortadan kaldırılmasının  ve bağımsız bir devrimci mücadelenin örgütlenmesi gerektiğini belirtti.

Sebahat Tuncel ise çözüm sürecinde Öcalan’ın büyük önemi olduğunu, Newroz’da okunan mektubun Kürt halkının Türkiye halklarına mesajı olduğunu ve halkın örgütlenerek mücadele ederek haklarını kazanacağı taleplerini kabul ettireceğini kaydetti. Diğer konuşmacılar gibi Tuncel de sürecin barış ve demokratik ortamda gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.
Panel soru – cevap bölümüyle devam etti.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.