logo

09 Mayıs 2013

OBEZİTEYE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN YÜRÜDÜLER

Çeşme Toplum Sağlığı Merkezi çalışanları, ‘Hareket Hayattır’ sloganıyla obeziteye dikkat çekmek için yürüdü. Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü ‘Obeziteyle Mücadele Projesi’ kapsamında yapılan yürüyüş Çeşme Toplum Sağlığı Merkezi önünden başlayarak, Cumhuriyet Meydanı üzerinden sahil yolu boyunca devam etti ve Tekke Plajı’da sona erdi. Toplum Sağlığı Merkezi çalışanları giydikleri eşofmanlar ve başlarına taktıkları kırmızı ‘Hareket Hayattır’ yazılı şapkalarla yaptıkları yürüyüş boyunca halkı da kendilerine katılmaya davet etti.

 foto5

ÇEŞME’DEKİ ‘İLK KURŞUN’

Çeşme Sağlık Grup Başkanı Onur Sabancı bakanlığın yürüttüğü etkinliklerden birisi olan ‘Obeziteyle Mücadele Projesi’ kapsamında sağlık çalışanları olarak insanların dikkatlerini çekmekle mükellef olduklarını ve kendilerini bazı etkinliklere öncülük etmek zorunda hissettiklerini söyledi. Sabancı, “Biz de insanların dikkatlerini çekmek amacıyla bir aktivasyon içinde bulunmak istedik. Bu yüzden kendi çalışanlarımızla bir yürüyüş planladık. Bu bizim için Çeşme’de ‘İlk kurşun’ gibi. Bundan sonraki ilk etkinliğimiz halk yürüyüşü şeklinde olacak. Kaymakamımız İnci Sezer Becel’i de davet edeceğiz” diye konuştu.

AİLE HEKİMLERİ POLİKLİNİĞE YÖNLENDİRİYOR

Sağlık Bakanlığı’nın talimatıyla tüm ilçelerde bir obezite polikliniği kurulması çalışmasının başlatıldığını, Çeşme’deki merkezin ise yaklaşık iki ay önce kurulduğunu belirten proje sorumlulularından Dr. Tuncay Yılmazer, bakanlığın çok ciddiye aldığı bir programı başlattıklarını, ileriki dönemlerde bu sistemin yerel yönetimlerin desteğine bırakılacağına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Ama şu aşamada İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Toplum Sağlığı Merkezlerinin aile hekimleriyle beraber yürütülen bir program bu. Öncelikle vakayı aile hekimi buluyor ve bize yönlendiriyor. Biz ilk olarak hikayesiyle, yapabileceklerimizle bir değerlendirmeye alıyoruz. Kişiye ön tetkikler yapıyoruz. Bir problem çıkarsa, örneğin diyabetik vakaysa veya troit bozukluğu varsa bunları ilgili uzmana gönderiyoruz. İlk tedavi basamağımız bu. Bunları yaptıktan sonra da belirli bir diyet programına alıyoruz. Ama programın aslı hareket. Kişilere günlük hareketiyle ne kadar kalori harcayabilecekleri ve ne kadar kalori almaları gerektiğiyle ilgili basit ve halkın anlayacağı bir dilde eğitimler veriyoruz.”

30 BAŞVURU YAPILDI

Projenin diğer sorumlusu Dr. Ayşe Çevik ise Obezite Danışma Merkezi’ne açılışından bugüne dek 30 hastanın başvurduğunu söyledi. Merkezin daha yeni yeni tanınmaya başladığını ifade eden Çevik, “Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin teşvik edilmesi yönünde danışmanlık yapıyoruz. Yakında yağ ölçüm cihazımız gelecek. İnsanlar için farkındalık yaratmaya çalışıyoruz” dedi.

 

Fulya OMAÇ / ÇEŞME

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.