logo

08 Mayıs 2013

Dünya Nehirler Konferansı

500x298_nehirler

Tarih : 18 Mayıs Cumartesi 2013; 09:00 – 17:00

Program:

08.30 Kayıt

09.00 Açılış

Engin Yılmaz, DOĞA Derneği Genel Müdürü

09.10 1. Oturum

Dr. Güven Eken, DOĞA Derneği Başkanı – “Geleceğin Nehirleri ve Nehir Hareketinin Geleceği”

Megaron Txucarramae, Kayapo Kabilesi Şefi (Brezilya) – “Amazon’daki Barajların Etkileri ve Brezilya Yerlilerinin Direnişi”

Mayalu Txucarramae, Kayapo Kabilesi (Brezilya) – “Kayapolar ve Şingu Havzasındaki Nehirlerle İlişkileri”

Dr. Azzam Alwash, Nature Iraq (Irak Doğa Derneği) Başkanı – “Su: Gerilim için Değil Dayanışma için Bir Araç”

11.00 Ara                                                          

11.30 2. Oturum

Jason Rainey, International Rivers (Dünya Nehirler Örgütü) Genel Müdürü “Dünyadaki Baraj Patlaması ve Gezegenimizdeki Nehirler Üzerindeki Etkisi”

Ulrich Eichelmann, RIVERWATCH (Avusturya) -”Barajlar: Kurutuluş mu, Tehdit mi? İklim, Biyolojik Çeşitlilik ve İnsan Hakları Açısından Barajlar”

12.30 Öğle Arası

14.00 3. Oturum

Christian Poirier, Amazon Watch Brezilya Kampanya Koordinatörü – “Brezilya’nın Amazon’da planladığı HES’ler ve Belo Monte Barajı”

Dr. Akgün İlhan, Su Hakkı Kampanyası Koordinatörü – “Su Hakkı: İnsanların Haklarından Nehirlerin Haklarına”

15.00 Ara

15.30 4. Oturum

Moira Millan, Mapuçi Halkı Lideri (Arjantin) – “Mapuçi Halkının Kimliği ve Kültürü Açısından Nehirlerin Önemi”

Joshua Angelei, Turkana Gölü Kardeşliği (Kenya) -“Çevresel Yönetimden Faydalanmak için Yerel Bilgi ve Bilimi Kullanarak, Turkana Gölü Havası’nda Sürdürülebilir Çevresel Adalet için Halklarla İşbirliği”

17.00 Kapanış

Yer : Kadıköy Halk Eğitim Merkezi


Daha Büyük Görüntüle

Konuşmacılar:

Şef Megaron Txucarramae

Şef Megaron son 30 yılı aşkın süredir Brezilya’nın en önemli yerli kabile liderlerinden biridir. Savaşçı bir aileden gelmiş ve ait olduğu Mebengonkre Kayapo halkının arasında doğup büyümüştür. Gençliğinde, yerli bir lider olmayı, yerliler ve ‘beyaz insanların dünyası’ arasında aracı olmayı öğrendiği Yukarı Şingu Nehri yerlileri ve ünlü antropolog Orlando Villas Boas ile yaşadı. 1985’te Şingu Yerli Kabiller Parkı’nın başına geçen ilk yerli kişi oldu ve bu görevi 1989’a kadar devam ettirdi. 1995’te, Colider şehrindeki FUNAI adlı Brezilya yerli ajansının bölgesel yöneticisi seçildi ve 2011’e kadar bu görevi sürdürdü. Yıllar içinde önderlik deneyimi Megaron’a yöneticilik deneyimi kazandırdı, siyasi ve diplomatik alanda bilgilenmesini sağladı. 2012’de, efsanevi Kayapo şefi Raoni Metukture, yeğeni Megaron’u kabilenin yeni önderi ilan etti. Megaron, Brezilya yerlilerinin giderek küreselleşen dünyadaki sağlık, toprak ve hakları için direnişini temsil ediyor. Son yıllarda, Megaron kültürel köklerini ve kendi halkının direnişiyle bağlantısını kaybetmeden, devlet başkanları ve krallarla görüşerek dünyayı gezdi.

 

 

 

 

Mayalu Kokometi Waura Txucarramae

Mayalu, Mebengokre e Kamirra Waura etnik gruplarından olan Megaron Txucarramae’nin kızıdır. Mayalu babası Şingu Yerli Kabileler Park’ının başkanı iken doğdu. Babası FUNAI adlı Brezilya yerli ajansının bölgesel ofisini yönetmek üzere görevlendirildiğinde, sekiz yaşındayken Mato Grosso eyaletinin kuzeyindeki Colider’e taşındı. 2005 yılında, Brezilya’daki FUNAI ofisi tarafından teşvik edilen, yerli kabilelerin eğitilmesini amaçlayan programın yardımcı koordinatörü olarak profesyonel yaşamına adım attı. Bir yandan da Mebengokre halkını savunan FUNAI IPREN-RE programını destekledi. 2009’da, Mayalu, Kuzey Mato Grosso’nun yerli okullarının eğitim koordinatörü olarak çalıştı. Yerli öğretmenlerin eğitimi, özel eğitim malzemelerinin üretiminin desteklenmesi, yerli öğretmenler için pedagojik ve kültürlerinin korunması ve iyileştirilmesi için araştırma desteği sağlamak görevlerinin arasında yer alıyor. 2012’de, Mebengokre gençliğinin yerli kültürünü güçlendirmek ve teşvik etmek amacıyla Mebengokre Nyre Hareket’ini kurdu. 2012’de ayrıca, Mebengokre, Tapayuna, Juruna, Apiaka, Munduruku, Trumai, Panara ve Kayabi etnik gruplarının yerli önderlerinden oluşan bir grup ile birlikte, yerli halkların doğayı savunması adına güçlerini bir araya getirdikleri Rio+ 20 Konferansı ve Halk Zirvesi’ne katıldı.

 

 

Dr. Azzam Alwash

Azzam, prestijli 2013 Goldman Çevre Ödülü sahibidir. Gençlik yıllarının çoğunu, Nassariya’da, Irak’ın güney Mezopotamya bataklıklarının etrafında geçirdi. Babası, bataklık arazilere erişim olanağını elde eden ilk sulama mühendislerinden birisiydi ve genç oğlunu, sulama konusundaki anlaşmazlıkları çözmek için gittiğinde sık sık yanında götürürdü. Dr. Alwash, 1978’de Irak’taki Baathist rejiminden kaçıp ABD’ye yerleştiğinde, bataklıklarda yaşayan su bedevileriyle ilgili anılarını da beraberinde götürdü. İnşaat mühendisliği lisans eğitimini ve jeoteknik mühendisliği doktora eğitimini tamamladıktan sonra 20 yıl boyunca güney Kaliforniya’da toprak ve çevre mühendisliği danışmanı olarak çalıştı. 1997’de, Irak’ın dış politikalarında aktif rol aldı ve Washington’daki Irak Vakfı’nın yönetim kuruluna katıldı. 2001 yılında yayınlanan, dünyanın en büyük çevre felaketlerinden biri olan Mezopotamya bataklıklarının %90’ının kurutulup yok edilmesini anlatan bir Birleşmiş Milletler raporunun yayınlanmasından sonra, Dr. Alwash, bataklıkları yeniden kazanma potansiyelini değerlendirmek için Yeniden Cennet Projesi’ni (Eden Again Project) hayata geçirdi. Bilimsel çalışmalar bataklıkların yeniden kazanılabileceği ve kazanılması gerektiği yönündeydi. 2003 Ağustos’unda, Dr. Alwash Kaliforniya’daki danışmanlık görevini bırakarak, Irak’ta bu projeyi yönetmeye başladı ve Irak Doğa Derneği’nin (Nature Iraq) tohumlarını attı.  Halen Irak Doğa Derneği’nin başkanlığını yürütmektedir.

 

 

Christian Poirer

Christian, Amazon Watch Brezilya ekibinin 2009’dan beri kıdemli üyelerinden biri. Amazon Watch’ın, Brezilya Amazonları’nda yapılması planlanan Belo Monte barajını durdurmayı amaçlayan yüksek profilli kampanyasını yürüttü. Brezilya’nın elektrik ihtiyacının, baraj yerine enerji verimliliğinden ve temiz yenilenebilir enerjilerle elde edilmesi yönündeki girişimleri koordine ediyor.  Poirer, 13 yıldan uzun süredir, çevre, tarım ve toplumsal adalet konularında uluslararası gelişim ve savunma amaçlı çalışıyor. Amazon Watch’a katılmadan önce, Brezilya’nın Topraksız İsçileri Hareketi’ne (Landless Workers Movement) destek oldu ve Bati Afrika’da kırsal gelişim ve küçük işletme projelerini yönetti.

 

 

 

Ulrich Eichelmann

Ulrich, Viyana’da yaşayan bir Alman ekolog ve 25 yıldır doğa korumacıdır. 2007 yılına kadar, 17 yıl boyunca nehirlerin korunması amacıyla WWF Avusturya için çalıştı. Dicle Nehri üzerinde yapılması planlanan Ilısu Barajı ve Tuna Nehri boyunca yapılması planlanan hidroelektrik santrallerinin yapılmasını engellemek için yürütülen kampanyalarda yer aldı. Sözüm ona yeşil enerjilerin sonuçları ve iklim değişikliği algısının kötüye kullanılması ile ilgili 2010 ve 2012 arasında çekilen Climate Crimes (İklim Suçları) isimli belgeselin yapımcılığını üstlendi. 2012’de, Viyana’da nehirlerin korunmasını amaçlayan bir topluluk olan River Watch’ı kurdu. Buna ek olarak, Almanya’nın Bremen şehrinde bulunan dünya çapında çalışan Manfred-Hermsen-Stiftung isimli çevre koruma vakfını kurdu.

 

 

Dr. Akgun İlhan

İsveç’in Lund Üniversitesi’nde Uluslararası Çevre Bilimi yüksek lisans diplomasini aldıktan sonra, Akgün, Barcelona’daki Autonomous Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde Siyasi Ekoloji dalında doktorasını tamamladı. Doktora teziSürdürülebilirliğe Geçişte Toplumsal Hareketler: Türkiye ve İspanya’daki Su Yönetiminde Kimlik, Sosyal Öğrenme ve Güç (Social Movements in Sustainability Transitions: Identity, Social Learning & Power in the Spanish and Water Domains) konusuna odaklandı. Paris’teki UNESCO’nun su bölümünde Michael Bonelli süpervizörlüğünde staj yaparken, nehir havzası yönetimine halkın katılımıyla ilgili uluslararası bir araştırma yürüttü. 2005 ve 2008 yılları arasında, Joan David Tabara’nın süpervizörlüğü altında, Avrupa Birliği’nden alınan fonla yürütülen, Bütünleşik Sürdürülebilirlik Değerlendirme Yöntem ve Araçları (Methods and Tools for Integrated Sustainability Assessment- MATISSE) projesinde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Yeni Bir Su Politikasına Doğru: Türkiye’de Su Yönetimi, Alternatifler 
ve Öneriler
 (2011) kitabini yazdı. Ilısu Barajı’ndan etkilenecek yerli insanların haklarını savunan bir sosyal platform olan Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi’ni temsil etti. İstanbul’dan yürütülen Su Hakkı kampanyasının koordinatörlüğünü yapıyor.

 

 

 

Dr. Güven Eken

1996 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD) üyesi olarak geçirdiği üniversite yıllarında Ege Kuş Gözlem Topluluğu’nu kurdu. Tıp doktoru olmasına rağmen yaşamını doğaya vakfetmeye karar verdi ve ekoloji alanında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde başladığı doktorasına Wageningen Üniversitesi’inde (Hollanda) devam etti. Aynı yıllarda Dünya Kuşları Koruma Kurumu’nda (BirdLife International) Küresel Ekolojik Ağlar Koordinatörü olarak görev yaptı. Eken’in doktora çalışması kapsamında geliştirdiği “Önemli Doğa Alanları” yaklaşımı kısa sürede dünyada geniş kabul gördü ve korunması gereken doğal alanların belirlenmesinde bilimsel bir standart haline geldi. Güven Eken, 2001’den bu yana Türkiye’nin en saygın dergilerinden Atlas’ın Doğa Editörüğü’nü yürütüyor. Doğa Derneği’ne pek çok ünlünün ve fikir önderinin destek vermesinde önemli katkıları olan Eken, son yıllarda Hasankeyf başta olmak üzere baraj karşıtı kampanyalardaki aktivist duruşu ile dikkat çekti. Güven Eken, doğa konusunda yaptığı çalışmalar nedeniyle Mayıs 2011’de CNN Türk tarafından Türkiye’nin “Fark Yaratanlar”ından biri seçildi. Doğayla ilgili iki kitabı ve 200’ü aşkın yazılı yayını bulunan Eken, halen Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor. Eken şu anda doğa hakkı ve doğanın kodları adlı iki teorik çalışmanın hazırlıklarını sürdürüyor.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.