logo

Eskişehir Osmangazi’de Özel Güvenlik’lere direnmek suç

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde üniversitelilere Özel Güvenlik saldırısının ardından “Osmangazi Ayağa” kalkmış ve çok kitlesel bir cevap vermişti. Gerçekleşen olayların ardından somut hiçbir adım atmayan rektörlük; üniversitelilere bir de soruşturma başlattı

ESOGÜ’de yemekhaneye yapılan zamlardan sonra, nitelikli beslenme hakkı mücadelesi veren üniversiteliler yaptıkları eylem ve toplantıların ardından boykota gitme kararı almıştı. Hazırladıkları sandviçlerle merkez yemekhaneye girmek isteyen üniversitelilere Özel Güvenlikler “rektörlük talimatıyla” müdahale edip, kelepçeleyip gözaltına almıştı. Kamuoyunda büyük tepkiler uyandıran bu saldırı her alanda protesto edilmişti. Ardından üniversiteliler son yılların en kitlesel yürüyüşlerinden birini yapmış ve“İşkenceci Rektör İstifa” diyerek rektörlüğe yürümüşlerdi.

Yaşanan tüm bu olayların ardından özür dilemeyen ve hatta saldırıyı sahiplenen Rektör Hasan Gönen üniversitelilere soruşturma furyası başlattı. “Özel Güvenliklere direnme ve afiş asma” suç ilan edilip üniversitelilerin Özel Güvenlik’leri tehdit ettiği iddiasıyla başlatılan soruşturmalar bununla kalmıyor. Yemekhane olaylarının ardından rektörlük, üniversite dışında gerçekleşen toplumsal eylemlere de soruşturma açmaya başladı. Mahkemece suç işlendiği onaylanmamış emniyet soruşturmalarına el atan üniversite yönetimi savcılık gibi görev yapmaya kollarını sıvamış durumda.


 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.