logo

06 Mayıs 2013

Ege Yemekleri Zirvede Yarıştı

Üç gündür devam eden 2. Türk Mutfağı Zirvesi ‘Ege yemekleri yarışmasıyla’ son buldu.

06052013092215

Ege’nin beş ilinden katılan yarışmacılar Ege’ye özgü 200’ün üzerinde lezzeti jüriye beğendirmeye çalıştı. 2. Türk Mutfağı Zirvesi’nde, birbirinden maharetli ustaların lezzetlerini değerlendirmekte jüri üyeleri oldukça zorlandı. Araştırmacı Yazar Nevin Halıcı, Hacı Abdullah Lokantaları Genel Müdürü Abdullah Torun, Yeditepe Üniversitesi’nden Tahir Öztan, Turizm Bakanlığı’ndan Nihal Kadıoğlu Çevik, Orkide Genel Müdürü Ercan Erol ile ETİK Yönetim Kurulu Üyesi Şinasi Akçay’dan oluşan usta jüri lezzetli yemekleri tek tek tadarak, yarışmanın kazananını belirlemeye çalıştı. Yaklaşık 3 saat boyunca yemeklerin tadına bakan jürinin oylaması sonunda İzmir Bizim Mutfak’tan işkembeli nohut ve elmalı kuru fasülye, Kütahya’dan sarma hamur dolması ve Balıkesir’den de sübye yahnisi birinciliği elde etti.

İkincilik ve üçüncülük plaketleri ise İzmirli lezzet ustalarına gitti.

Hisar Balık Lokantası sübye ve fava, Sevim Lokantası karameliçe, Çorbacı Ali Osman enginar tatlısıyla ikincilik elde etti.
Ayşa Boşnak Börekçisi evseleme, Güven Lokantası iç baklalı elbasan tava, Aliağa Balıklama yoğurtlu şevketi bostan yemeği ile üçüncülük plaketi aldı.
Uşak’tan İlibada sarması ile tarhana çorbası, İzmir’den Girit Lokantası enginarlı kabak dolması ile jüri özel ödülüne layık görüldü.

Konak Belediyesi Eşrefpaşa Semt Merkezi’nin pastacılık kursiyerlerinin standını da ziyaret eden Başkan Tartan, fuar ziyaretçisi olan turistlere de yiyeceklerden ikram etti. Türk Mutfağı’nın zenginlikleri hakkında bilgi veren Tartan, “Turistler Türk Mutfağı diyince sadece döner, kebap, şiş kebap biliyor. Ama buradaki zenginlik onları şaşırttı. Bana, ‘Biz böyle bir şey görmedik’ dediler. İşte bu fuarda zenginliklerimizi ortala çıkardık” diye konuştu.

İZMİR GASTRONOMİ MERKEZİ OLABİLİR
Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, muhteşem bir ilgi ve katılımla başarılı bir organizasyona imza attıklarını söyledi. 2.Türk Mutfağı Zirvesi’nde İzmir’in gastronomi merkezi olması için de bir meşaleyi yaktıklarını vurgulayan Yenice, ‘’Türk Mutfağı’nın dinamik ve heyecan verici görüntüsünü bir kez daha ortaya koyduk. Türk Mutfağı görseliyle, lezzetiyle adeta bir sanat eseri özelliği taşıyor. Yemek kültürümüzün ne derece ayrıcalıklı olduğunu bir kez daha ispatladık. Çok değerli ustalarımız ve panelistlerimizle Türk Mutfağı’nın filmini çekerek, gözler önüne serdik. Bundan sonra da zirvemiz gelişerek devam edecek” dedi.

Birincilik ödülünü sahiplerine Aykut Yenice verdi. Birincilere Başkan Tartan’ın eşi Aynur Tartan’ın ‘Bak Mutfakta Hayat Var’ isimli yemek kitabı da hediye edildi.
2.Türk Mutfağı Zirvesi’nin son gününde stantları gezenler arasında Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, eşi Aynur Tartan ve kızları Berfin Tartan da vardı. Aynur Tartan, çıkaracağı yeni kitabı için tarifler almayı da ihmal etmedi.

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.