logo

Şairler, İzmirlilere imbat eşliğinde şiir ziyafeti yaşattı

Uluslararası Şiir Buluşması sekizinci kez İzmir’den sevgi ve barış mesajlarını şiirin diliyle verdi.

04052013112650

Alsancak Vapur İskelesi önünde buluşan şairler, İzmirlilere imbat eşliğinde şiir ziyafeti yaşattı.

Konak Belediyesi’nin 8’incisini düzenlediği Uluslararası Şiir Buluşması ile İzmir mayıs ayına şiirle girdi. Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen Uluslararası Şiir Buluşması açılışında sevgi ve barış mesajları bir kez daha şiirin diliyle verildi. Onur Konuğu Ülke Fransa’nın, Türkiye’nin ve farklı ülkelerin değerli şairleri ‘Şiirin Başkenti İzmir’de buluştu. Ataol Behramoğlu’nun ise Onur Konuğu olarak katıldığı 8.Uluslararası İzmir Şiir Buluşması unutulmayacak bir açılışla başladı.

Barış, dostluk ve sevgi şiirin evrensel diliyle anlatılacak
8.Uluslararası İzmir Şiir Buluşması’na ev sahipliği yapan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, şiirin evrensel diline dikkat çekti. Toplumların kültür ve sanat aydınlığında geleceğe taşınacaklarını belirrti.

Onur Konuğu Ataol Behramoğlu’na ve Onur Konuğu Ülke Fransa’dan gelen sanatçılara hoş geldin diyen Başkan Tartan, Behramoğlu’nun Ataol Behramoğlu’nun ‘Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var’ adlı şiirine atıfta bulunarak “Yaşadın mı Ataol Behramoğlu gibi yaşayacaksın; saygın, etik, özgür ve özgün” dedi.

Behramoğlu:Şiir varoluşumuzun dilidir
8.Uluslararası İzmir Şiir Buluşması’nda Onur Konuğu olarak yer almaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Ataol Behramoğlu, İzmir’i ve şiiri anlattığı konuşmasında şunları söyledi:“İzmir şiirin başkentidir; yaşamın, özgürlüğün başkentidir. Ülkemizi içeriden ve dışarıdan kuşatan gericiliği İzmir tek başına kırabilir. Bu sebeple burada söylenen güzel sözler için, bu harika gün için çok teşekkür ediyorum. Şiir dilde derinleşmedir. Şiir imajlarda, seslerde, düşlerde, insan yaşamını ilgilendiren her şeyde derinleşir. Kısacası şiir varoluşumuzun dilidir.”

Fransız konuklar adına konuşan İzmir Fransız Kültür Merkezi Müdürü Emmanuelle Houles ise şiirin birçok mekanda ve formda vücut bulacağını hatırlatarak “Her sanatçı şairdir, yaratan, keşfeden, dile yorum katan herkes şairdir. Şiir, dilin ve insanın özüne, her şeyin temeline dokunur” dedi.

Görkemli açılış
8.Uluslararası İzmir Şiir Buluşması görkemli bir açılışla başladı. Sunuculuğunu Ayçe Dikmen’in üstlendiği buluşmada sadece şiirin değil tüm sanatların ışığı İzmir’den yansıdı. Etkinliklerde özellikle şiir, müzik ve dansın buluşması izleyenleri büyüledi. Mezzosoprano Evrim Keskin ve Tenor Oğuz Çimen’in ‘Şiirler ve Opera’ adlı gösterisiyle başlayan etkinlikler, Ataol Behramoğlu’nun yaşam ve şiir yolculuğunu anlatan kısa film gösterimi ile devam etti. İzmir Devlet Opera ve Bale sanatçılarının sahnelediği dans gösterisi ise Türk şiirini de önemli ölçüde etkileyen Fransız şairleri Baudelaire, Rimbaud, Mallarme, Verlaine, Eluard ve Aragon’un dizelerini sahneye yansıttı.

Haluk Çetin’den Behramoğlu şarkıları
Uluslararası İzmir Şiir Buluşması için İzmir’de bir araya gelen sanatçılar ve şiir dostları, şiir ve müziğin uyumunu Konak Belediyesi Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde yaşadı. Behramoğlu şiirlerinden bestelenen şarkıları seslendiren Haluk Çetin ayakta alkışlandı. Haluk Çetin’in ardından Fransa’nın büyülü dokusunu andıran dekoruyla izleyenleri şiirin içine çeken sahneyi devralan şairler şiirlerini okudu.

Şiir sokakta
Uluslararası İzmir Şiir Buluşması salon etkinliklerinin ardından sokaklara taştı. Alsancak Vapur İskelesi önünde buluşan şairler, İzmirlilere imbat eşliğinde şiir ziyafeti yaşattı. Haluk Çetin Nazım hikmet Ran, Ahmed arif gibi unutulmaz şairlerin eserlerinin bestelerini İzmirliler için gitarı eşliğinde seslendirdi. Müzikle geçen dakikaların ardından Türkçe, Fransızca, İtalyanca şiirler okundu; farklı dillerin kelimelerin şiirin dilinde birleşti. İzmir’in en büyük şiir etkinliği Uluslararası İzmir Şiir Buluşması’nın ilk günü sevgi ve barış dizeleriyle son buldu.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.