logo

“Depremi en hızlı Twitter haber veriyor”

IBM T.J. Watson Araştırma Merkezi Araştırmacı ve Proje Yöneticisi Dr. Yurdaer Doğanata: “Depremi en hızlı Twitter haber veriyor”

izu_yurdaer_doganata_1

Teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiğini belirten Dr. Doğanata, internet, sosyal ağlar, cep telefonları ve ucuzlayan veri depolama olanağının toplum ve sistemleri getirdiği çılgınlık noktasını çarpıcı rakamlarla açıkladı.

IBM T.J. Watson Araştırma Merkezi Araştırmacı ve Proje Yöneticisi Dr. Yurdaer Doğanata, “Veri Okyanusunun Altında Saklı Hazineler” başlıklı konferansı ile İzmir Üniversitesi’ne konuk oldu. İnternet ve sosyal ağların yaşantımızı, iş süreçlerini, eğitimi ve sosyalleşme şekillerini hızla değiştirdiğini çarpıcı örnekler ile anlatan Doğanata’nın konferansını, Mütevelli Heyet Başkanı Ali Rıza Doğanata, Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Selim Doğanata, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler ilgi ile takip etti.

Herkes veri üretiyor
Konuşmasına çarpıcı rakamsal veriler ile başlayan Dr. Doğanata, “Dünyadaki tüm verilerinin % 90’ı son iki yılda oluşturuldu. Her gün yaklaşık 2.5 kentilyon (2.5 milyon trilyon) bayt veri üretiyoruz. Günde cep telefonu kısa mesajları 625 TB, tweet mesajları 12 TB, New York borsasında yapılan işlemler 1 TB yer tutuyor. Sensörler, GPS sinyalleri, internete konulan resimler, videolar, yazılar, sosyal medya sitelerindeki yazışmalar her gün veri okyanusunu biraz daha genişletiyor” dedi.

Sallanırken Tweet atıyorlar
5 sene önce Çin’de meydana gelen bir depremi Jeoloji Merkezi’nin kabul edip açıklamasının 3 ay aldığını ancak artık bilgi saklamanın artık mümkün olmadığını dile getiren Dr. Doğanata, “Çin’de meydana gelen 7.8’lik son depremi dünya sarsıntılar devam ederken Twitter’dan öğrendi, yarım saat sonra Amerika’daki Çinli öğrenciler deprem yardımı toplamaya başlamıştı bile. 1940 yılında ilk kez ticari yayın yapan radyo ancak 38 yılda 50 milyon kullanıcıya ulaşabilmişken Facebook 1 senede, Twitter 9 ayda 50 milyon kullanıcıya ulaştı. Teknolojinin yayılma hızı inanılmaz boyutlara geldi” dedi.

Hukuk sistemi yetersiz kalıyor
Sosyal ağlarda kullanılan kelimeler üzerinden yapılan analizlere göre firmaların mal üretim kalitesinin arttığına dikkat çeken Dr. Doğanata, “Yazılı ve görsel basına verilen ilanların yerini müşteri memnuniyeti analizleri aldı. Artık her birey birer reklam ajansı gibi beğenisi ya da şikâyetine göre üretimi etkiliyor” dedi. Artık her an herkesin izlenebilir olduğuna değinen Doğanata, “Kredi kartı ile ayakkabı alanın cebine giyim reklam mesajı geliyor. Twitter’da IBM uygulamasından şikâyet edene IBM Genel Müdürü yanıt veriyor. Her an herkesi izleyebilen ve zaman zaman tacize varan uygulamaları olan bu sisteme karşı ise hukuk henüz yetersiz kalıyor. Tüm dünyayı bu konuda ortak bir hukuk platformunda buluşturmak ise imkânsız gözüküyor” dedi.

Olasılıkları hesaplayabilen kazanır
Tüm teknolojik gelişmelere rağmen geleceği tahmin edebilmenin hala çok zor olduğunu ifade eden Dr. Yurdaer Doğanata, önemli olanın veri analizlerini iyi değerlendirip olasılıkları hesaplayabilmek olduğunu söyledi. Doğru fikir yürütmenin kazandıracağını belirten Doğanata, “Amerikan seçimlerinden iki hafta önce Twitter analizleri Obama’nın seçimi Romney karşısında yüzde 51 oyla kazanacağını söylüyordu. Başkan Obama yüzde 51.0 ile seçimi aldı” dedi.

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.