logo

Karşıyaka Finalde

2013 FIBA Avrupa Challenge Kupası dörtlü final karşılaşmaları yarı final maçında bugün Pınar Karşıyaka, EWE Baskets Oldenburg’u 66 – 62 yenerek finalde Rus ekibi Krasne Krylya’nın rakibi oldu.

23-03-Pınar Karşıyaka sevinç

2013 FIBA Avrupa Challenge Kupası dörtlü final karşılaşmaları Pınar Karşıyaka’nın ev sahipliğinde İzmir’de Karşıyaka Spor Salonu’nda başladı. Günün ikinci karşılaşmasında temsilcimiz Pınar Karşıyaka, EWE Baskets Oldenburg ile karşı karşıya geldi. Çekişmeli geçen maç sonunda temsilcimiz Alman ekibi Oldenburg’u 66 – 62 geçmeyi başardı. Her iki tarafında 3 sayılık atışlarında son derece yüzdesiz oynaması ve yapılan iyi savunmalarla son derece zor sayı üretilebilen maç sonucu Karşıyaka, galip gelmeyi başardı. Taraftarının önünde finale çıkmayı başaran Pınar Karşıyaka’da Bobby Dixon 18 sayıyla maçın en skorer ismi oldu. Bugün oynanan ilk karşılaşmada Krasnye Krylya, Gravelines-Dunkerque’yi 81 – 78 yenerek ilk finalist oldu. Geçen sene bu kupada mücadele eden Beşiktaş Milangaz bu kupayı müzesine götürmeyi başarmıştı.

Maçtan Ayrıntılar:

1. Çeyrek: Maç tempolu başladı. Karşıyaka farkı ilk çeyreğin ortasında 5 sayıya kadar çıkardı. Zaman zaman artan taraftar baskısı takım için itici güç oldu. Karşıyaka ilk periyotta sık sık faule maruz kalarak birçok serbest atış kullandı. İlk çeyreğin sonunda bulduğu hızlı hücumu değerlendiremeyen Pınar Karşıyaka çeyreği 17 – 17’lik skorla tamamladı. Karşıyaka’lı oyuncuların heyecanları fazlasıyla belli oldu.

2. Çeyrek: 2. çeyreğin hemen başında Karşıyaka’lı oyuncu Aminu 3. faulünü yaparak kenara geldi. Eleştiriye açık hakem kararları henüz ilk dakikalarda ön plana çıktı. 5 dakika geçmesine rağmen Karşıyaka ve Oldenburg şutları değerlendirmekte zorlandı ve çeyreğin ortalarında daha henüz toplamda 2 ve 4’er sayı üretebildiler. Ufuk Sarıca’nın aldığı moladan iyi dönen Pınar Karşıyaka, Can Maksim Mutaf’ın üst üste 5 sayısıyla 24 – 23 öne geçti. İlk yarının skoru 30 – 28.

3. Çeyrek: Çeyrek Oldenburg’un 7 – 0’lık seriisiyle başladı ve Ufuk Sarıca’nın mola almasına sebep oldu. Moladan dönüşte yaptığı etkili savunmayla  Pınar Karşıyaka, skoru ilk yarının ortasında 39 – 37’ye getirerek öne geçmeyi başardı. Bu çeyrekte son 3 dakika kala ilk defa üç sayılık basket bulan isim temsilcimizden Jon Diebler oldu, bu 3 sayının ardından karşılıklı olarak üst üste 3 tane 3 sayılık isabet geldi takımlardan.Karşıyaka’lı pivot Alade Aminu bu çeyrekte 5. faulünü yaptı ve henüz 3. çeyrekte oyun dışı kaldı. Bu çeyrek 47 – 46 olarak sonlandı.

4. Çeyrek: Son çeyreğe üst üste Karşıyaka faulleriyle başlandı. 7 dakika kala Oldenburg birkez daha öne geçtiyse de Caner Topaloğlu’nun faul atışlarıyla temsilcimiz skoru 52 – 51 ‘e getirdi. Pınar Karşıyaka son 4   dakikaya bulduğu sayılarla 5 sayılık farkla önde girdi . Maçın son bölümleri çok çekişmeli geçerken Karşıyaka rakibinin farkı kapatmasına izin vermedi. Maçın son 12 saniyesinde Karşıyaka’lı Sanders’in yaptığı blok maçı adeta bitirdi. Maçın skoru 66 – 62.

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.