logo

25 Nisan 2013

Öğretmen öğrenci veli direnişi

6 bine yakın öğrencisi, 350 çalışanı ve 250’yi aşkın öğretmeniyle İstanbul’un en büyük okullarından biri Şişli Endüstri Meslek Lisesi. Ancak lisenin yerine AVM ve rezidans yapılmak istenmesi herkesi harekete geçirdi. Veliler topladıkları dilekçeleri Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a göndermeye hazırlanıyor.

sisli_0

İstanbul’un merkezi ilçelerinden biri olan Şişli’de bulunan Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nde İstanbul’un nerdeyse bütün ilçelerinden gelen yaklaşık 6 bin öğrenci eğitim görüyor. 350 çalışanı ve 250’yi aşkın öğretmeniyle İstanbul’un ve Türkiye’nin sayılı meslek lisesi bölümlerine sahip olan okula, uzun zamandır AVM ve reizdans yapılacağı konuşuluyor. Ancak ne Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ne de İlçe Eğitim Müdürlüğü’nden bir açıklama var. Veliler ise topladıkları dilekçeleri Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a göndermeye hazırlanıyor.

soL gazetesinin haberine göre, Bulgar Vakfı’na 2011’de geri verilen 60 dönümlük okul arazisi 2012 Aralık ayından beri tartışma konusu oldu. 1960 yılından bu yana kendi yerinde eğitime devam eden lisede herkes tedirgin. Tedirginliğin sebebi ise Taş Yapı ile vakıf arasında kat karşılığı imzalandığı söylenen protokolle AVM ve rezidans yapılacak olması. “Okula ne bir tebligat ne de herhangi bir yetkiliden açıklama geldi” diyen okulun Eğitim-Sen İşyeri Temsilcisi Oğuz Kaan Bozkuş yaptığı açıklamada “Kimse ne olacağını bilmiyor, herkes bir bekleyiş halinde, bize göre okulu şehir dışına bile taşıyabilirler” şeklinde konuştu.

Lise İstanbul’un en büyük meslek liselerinden biri, farklı ilçelerden öğrencilerin okuduğu okulda İstanbul’da sadece bir kaç okulda var olan bölümler var. Onlardan biri olan Bilişim Ağı İşletimleri bölümünde okuyan 11. sınıf öğrencileri Kadir Akgün, Umut Aktaş ve Mehmet Adlığ geçtiğimiz pazar günü yapılan veliler ile öğretmenlerin birlikte düzenlediği eyleme katılmış. Öğrenciler eylemin nedenini ise şöyle açıklıyor: “Bizim okuduğumuz bölüm İstanbul’un sadece üç ilçesinde bulunan okulda mevcut, biz bu saatten sonra başka okullarda nasıl devam edeceğiz, belki tercih şansımız bile olmayacak.”

Veliler de Cumhurbaşkanlık ve Başbakanlık başta olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi, Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sunulmak üzere “Okulumuzda AVM ve rezidans yapılacağını öğrendim. Ben okulun kapanmaması, eğitim ve öğretimin devam etmesi için her türlü çabanın gösterilmesini istiyorum” talebini içeren dilekçeleri hazırladı. Dört bin dilekçe toplandığında hepsi ilgili yerlere teslim edilecek. Görünen o ki öğretmeni, öğrencisi ve velisi okulunu yıktırmamakta kararlı.

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.