logo

Karikatür Yarışması Sonuçlandı

Yurtiçi ve yurtdışından 222 sanatçı toplam 417 eser gönderdi. Yarışmaya katılan sanatçılar eserlerinde, İzmir’in güncel veya tarihi öğelerinden en az birini, somut ya da imalı olarak mizahla ele alıp görselleştirdi.

foto

Konak Belediyesi’nin ‘Karikatürcü gözüyle İzmir size ne çağrıştırıyor?’ diyerek ve İzmir’in turizm açısından gelişmesine, tanıtımına katkıda bulunmak amacı ile açtığı ‘İzmir’ konulu ‘1.Uluslararası Karikatür Yarışması’ sonuçlandı. Birincilik ve ikincilik yurt dışından katılan sanatçılara gitti.

Sergei Tunin’e birincilik ödülü
Yarışmaya Rusya’nın başkenti Moskova’dan katılan sanatçı Sergei Tunin eseriyle birinciliğe değer görüldü. Arjantin’in Tucuman kentinden eserini gönderen Alfredo Sabat da ikincilik elde etti. Üçüncülük ödülü ise Sinoplu sanatçı Aşkın Ayrancıoğlu’nun. Yarışmada iki sanatçı da mansiyon kazandı. Birinci mansiyonu Polonya’dan katılan Powel Kuczynski’nin ikinci mansiyon ise İzmirli Ömer Çam’ın

Seçici kurul zorlandı
Yarışmanın seçici kurulunda yer alan duayen gazeteci – yazar Doğan Hızlan, Rıfat Mutlu (Karikatürcü-:Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilcisi), Niyazi Yoltaş (Karikatürist), Tan Oral (Karikatürist), Eray Özbek (Müze Yürütme Kurulu Üyesi- Karikatürist), İzel Rozental (Karikatürist), Mehmet Aslan (Ressam-Karikatürist), Cemalettin Güzeloğlu (Karikatürist), Dilek Maktal Canko (Müze Koordinatörü) gibi konusunda uzman kişiler, yarışmaya gönderilen 417 eser arasında seçim yapmakta oldukça zorlandı.

Yarışma sonunda; birinciye 10 bin lira, ikinciye 6 bin lira, üçüncüye 4 bin lira ve iki mansiyona da 2’şer bin lira ödül verildi.

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.