logo

Fatma Şahin kadın cinayeti verilerini açıkladı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Kadına yönelik şiddetten dolayı 2011’de hayatını kaybeden kişi sayısı 177’ydi. 2012’de bu sayı 155’e düştü” dedi.
kcdp_20.4.2013_c167b6b9-7634-442f-8317-e6de7673ebb1

 Bakan Şahin, kadına yönelik şiddete karşı hukuk devletinde yapılması gereken çok şeyi yaptıklarını kaydetti. Konuyla ilgili “dünyanın en güçlü paketini” hazırladıklarını anlatan Şahin şunları söyledi :

“Kadına yönelik şiddetten dolayı 2011’de hayatını kaybeden kişi sayısı 177’ydi. 2012’de bu sayı 155’e düştü. Bunu hızla sıfırlamaya çalışıyoruz. Ama tek boyutlu olan bir konu değil. Sorunun en büyük nedeni alkol, uyuşturucu ve madde kullanımı. AMATEM’lerin içinin çok daha güçlendirilmesi ve bunu uygulayan kişinin hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekiyor. Bunları da Sağlık Bakanlığımızla beraber çalışıyoruz.”

Fatma Şahin sözlerine,  “Sanki yasa çıktıktan sonra herkes karakola gidiyor, aile parçalanıyor. Biz zaten aileler parçalanması diye mücadele ediyoruz ama ortada böyle bir gerçek varsa ne kadar göz yumacağız? Sonuçta insanların ölmesine, ne bizim inancımız ne de değerlerimiz müsaade eder. Yasayı gereksiz yere kullananlara da fırsat vermeyiz.” şeklinde devam etti.
2012’de 210 kadın öldürüldü
Türkiye’de her gün 5 kadın kocaları ya da sevgilileri tarafından öldürülmeye devam ederken Bakan Şahin, kadın cinayetlerinin azaldığı söyledi. 2012 yılında 155 kadının öldürüldüğünü söyleyen Fatma Şahin, bu 155 cinayeti aile içi şiddet kavramıyla birleştirerek açıklarken sevgilileri ya da herangi bir erkek tarafından öldürülen kadınları yok saymış oluyor.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun bakanlıklardan gerekli cevabı alamaması üzerine basında yer alan kadın cinayeti haberlerinden ve platforma başvuran kızları öldürülmüş ailelerden topladığı bilgilerle hazırladığı kadın cinayeti verilerine göre ise 2012 yılında 210 kadın öldürülmüş.
Platformun verilerine göre basına yansıyan kadın cinayeti sayısı 210. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın elinde, basına yansımayan kadın cinayetleri verilerinin olması beklenirken, yani daha yüksek bir sayının ortaya çıkması beklenirken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2011 yılına oranla kadın cinayetleri azaldı diye müjdeleyerek açıkladığı verilerin gerçeği yansıtmadığı görülüyor.
Kadınlar korunmadıkları için öldürülüyor
Kadına şiddetin önlenmesine yönelik yasa yönetmeliğinin çıkarılması, kadınların korunması için önemli bir adım oldu. Ancak kadınların öldürülmesinin yasalarla engellenebileceğine inanmayan Fatma Şahin, kadın cinayetlerinin sebebini sosyolojik sorunlarla açıklıyor. Ancak kadınlar, erkeklerin bir anlık öfke patlaması sonucu değil belli bir plan dahilinde, tasarlanarak öldürülüyorlar. Öldürülen kadınlara bakıldığında, Mehtap Bülbül, Fatma Atagün, Hülya Ege ve daha birçok kadın cinayetin öncesinde birçok kez ölüm tehdidi almışlardı. Korunma talep eden hatta koruma altındayken öldürülen kadınların katilleri, cezai indirimlerin sağlanacağından emin bir şekilde mahkemelere çıkıyorlar.
Yasa kadın için gereklidir
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin yaptığı açıklamada kadınların yeni yasayla, öncekinden daha fazla karakola gitmediklerini savunuyor. Kocasından şiddet gören kadınların boşanmamaları gerektiğini belirten Şahin, kadınların ezilmesine zemin oluşturmuş oluyor. Kocasından ya da sevgilinden şiddet gören kadınların tek dayanağı kadınları koruyan yasalar iken, erkekleri cinayetten alıkoyan yegane unsur ise yine yasalarda yer alan cezaların caydırıcı nitelikte olması oluyor.
Caydırıcı cezalar kadın cinayetlerini durdurabilir
Kadın katilleri, daha önce kadın katillerinin aldıkları indirimleri hesaplayarak eşlerini ya da sevgililerini öldürüyorlar. Tasarlayarak işledikleri cinayetlerin davalarında indirim almak için her yolu deneyen katiller, iyi hal, tahrik, akıl sağlığının bozukluğu gibi indirimlerde ısrarcı oluyorlar. Kadın katillerine verilecek olan caydırıcı cezalarla  önünün kesilebileceği kadın cinayetleri, her gün artmak yerine azalarak ortadan kaldırılabilir.

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.