logo

23 Nisan 2013

CHP işçileri vicdansızlıkla suçladı

İhale krizi nedeniyle işlerini kaybetme tehlikesine karşı mücadele eden İZELMAN çalışanlarına destek olan sendikacılar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin tarafından vicdansızlıkla suçlandı.

vicdansizlik_ico

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İZELMAN’a bağlı çalışan 650 işçinin işini kaybetme tehlikesine neden olan ve aylardır devam eden ihale kriziyle ilgili, CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin açıklama yaptı. Egede Son Söz Gazetesi’ne konuşan Keskin, işçilerin işlerini kaybetmemesi için mücadele eden sendikacıları vicdansızlıkla suçladı.

‘”Şirket işçileri çıkarmayacak”
“Sorunun çözümü için” ihaleyi alan rakip firmanın avukatı CHP Ankara İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Güven Çınar ile eski DİSK Genel Başkanı CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi’yi bir araya getiren Keskin, ‘‘Sendika burada inatçı davranıyor. Bunu neden yaptıklarını anlamıyorum. Şirket 650 işçiyi çıkarmayacağını söylüyor. Bu kadar vicdansızlık ve vurdumduymazlık olmaz’’ ifadelerini kullandı. Keskin Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ‘‘yapabileceği hiçbir şeyin olmadığını’’ ve ihaleyi iptal etmenin mümkün olmadığını savundu.

“Belediye işçileri istihdam edebilir”
Keskin’den gelen açıklamalarla ilgili görüşlerine başvurduğumuz DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, ‘‘hem liberalizmi hem milliyetçiliği hem de halkçılığı aynı anda savunan CHP’den ‘kalburüstü’ bir açıklama’’ geldiğini, Belediye’nin ihaleyi iptal ettirme şansı bulunmasa da, 650 işçinin belediyenin farklı departmanlarında istihdam edilmesinin hiçbir külfetinin bulunmadığını ifade etti. İhaleyi alan şirketin ‘‘650 çalışanı işten çıkarmayacağı’’ açıklamasının kendileri için elle tutulur bir yanı olmadığını ifade eden Sarı, işçilerin yeni firmayla çalışmayı kabul ettikleri takdirde hiçbir hak ve güvencelerinin kalmayacağını ve bundan aylar sonra işten çıkarılmayacaklarının hiçbir garantisinin olmadığını, bu nedenle yeni firmayla çalışmaya yanaşmadıklarını kaydetti.

Geçtiğimiz yıllarda başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere kentin CHP’li tüm belediyelerinde taşeronun kaldırıldığına dair yoğun bir propaganda çalışması yürütülmüştü. Bugün ise, belediye işçileri taşerona bağlı da olsa çalışmaya devam edebilmek için bir mücadele vermeye mecbur bırakılıyor. Taşeronun kendilerine dayatılmasına karşı 18 Nisan’da on binlerce işçinin katıldığı bir eylem gerçekleştiren işçiler önümüzdeki günlerde de eylemlerini sürdürecek.

logo-kizil

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.