logo

Ankara’da devleti göreve çağırdılar

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 20 Nisan Cumartesi günü Ankara’da saat 14:00’da YKM önünde iki haftalık eylemini gerçekleştirdi. Öldürülen Gönül Dilekçi’nin ve Sevda Sonay’ın aileleri katıldığı basın açıklamasında katillere ağır ceza, kadınları korumak için devletin görevini yapmasını talep ettiler.

kcdp_20.4.2013_b05f4ca5-4ba8-4ddf-a492-27a43dabd5be

Basın açıklamasında kocası tarafından öldürülen Gönül Dilekçi’nin annesi Sultan Dilekçi: “Katile ağır ceza versinler. Benim başıma geldi başkasının başına gelmesin. Bir tanesi kadının başını kesiyor, başkası hamile kadını öldürüyor. Başbakan nerede? Cumhurbaşkanı, Başbakan bu katillere ağır ceza verin.” dedi.

Öldürülen kadınların çocukları ne olacak?

Sevda Sonay’ın halası Asiye İşleri:”Öldürülen kadınların çocukları ne olacak. Adalet Bakanlığına, Sağlık Bakanlığına, Cumhurbaşkanı’na soruyorum ne olacak bu çocuklar. Benim yeğenim eşinden ayrılmak istediği için öldürüldü. Başbakan beş çocuk, üç çocuk istiyor. Kadın kara toprağın altından gelip mi doğuracak çocuğunu.” dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ankara Temsilcisi Elif Aydın:”Aileye karşı şiddeti önleme yasası aileyi koruyor. Peki, Sultan ablalar, Asiye halalar, Gönül, Sevda bir ailenin parçası değiller miydi? O yüzden bu işi çözmemizin tek yolu örgütlenmektir. Bütün herkesi birlikte hareket etmeye çağırıyorum. Türkiye’nin her yerinde adliyenin önündeyiz. Biz mecliste, canlı yayında olacağız. Herkesi birlikte mücadeleye çağırıyorum.” dedi.

Tüm kadınları mücadeleye çağırıyoruz

Konuşmaların ardından basın açıklamasını okuyan Şirin Şanlı: “Öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleri ile mücadelemizi birleştirmeye devam ediyoruz. Birlikte mücadele ederek, kadın kardeşlerimizi katledenlere hak ettikleri ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarının verilmesini sağlayabiliriz. Öldürülen tüm kadın kardeşlerimizin ailelerini bizimle birlikte hesap sormaya çağırıyoruz. Kadınları korumak için devleti göreve çağırıyoruz. Daha kaç kadın koruma altında öldürülecek? Polisler, hâkimler, savcılar, Bakanlar, Başbakan, Cumhurbaşkanı kadınların öldürülmemesi için görev başına gelmelidir.” dedi.

Basın açılaması okunduktan sonra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tüm kadınları kadın cinayetlerini durdurmak ve koruma yasasını uygulatmak adına devleti görev çağırmak için 1 Mayıs’a çağırdı.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.