logo

AKP Siyaset Akademisi’nde dersler rektörden!

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Hasan İbicioğlu, AKP Siyaset Akademisi’nde ders verdi

Geçtiğimiz dönemlerde “Ben zenci miyim, benim de lüks makam arabam olmalı” sözleriyle de hakkında çok konuşulan Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Hasan İbicioğlu, bu sefer de AKP Siyaset Akademisi’nde ders verdi.

Rektörlük koltuğuna oturduğu andan itibaren üniversite içerisindeki sol muhalefete karşı savaş açan, üniversitelileri soruşturmalar açan Rektör Hasan İbicioğlu, Sakarya’da AKP’nin yurt genelinde başlattığı Siyaset Akademisi kapsamında gerçekleştirilen “Deneyim ve Vizyon Paylaşımı” konulu etkinlikte ders verdi.

Rektör, “Okul içerisinde siyaset istemiyorum” sözlerini sarf etti.

Kim bu İbicioğlu?

ODTÜ Direnişi ile ilgili Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret etmesiyle yurt genelinde kınama bildirileri yayınlayan Rektörler arasında en önlerde gelen Hasan İbicioğlu daha önce de AKP’li Bakanları kendi daveti üzerine üniversitede konuk etti. Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika Gezisi’ndeki heyette yer alarak ödüllendirildi.

Hasan İbicioğlu, AKP Genel Merkezi’nin önerisiyle 27 Nisan’da İstanbul’da, 17 Mayıs’ta Ankara’da, 27 Mayıs’ta Diyarbakır’da, 31 Mayıs’ta Gaziantep’te ve Haziran ayının başlarında da Eskişehir’de AKPlilere siyaset dersi verecek.

Büşra Ersanlı tutuklanmıştı!

Marmara Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Büşra Ersanlı, BDP Siyaset Akademisi’nde ders verdiği gerekçesiyle 2011 yılında tutuklanmıştı.

Yaklaşık 9 ay tutuklu kalan Ersanlı, 13 Temmuz 2012 günü 3. yargı paketi kapsamında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

 

Konuyla ilgili SDÜ Öğrenci Kolektifi açıklama yayınladı. Açıklamayı paylaşıyoruz:
“Hasan İbicioğlu’nun AKP ile yakınlığı bizleri şaşırtmıyor. Üstelik bu yakınlık da ilk değil. Daha önce de bu tarz yakınlaşmalara tanık olduk. Hasan İbicioğlu’nun AKP yandaşı olduğunu üniversite kamuoyu kadar Isparta Kamuoyu da biliyor. Gelecek dönemde AKP Milletvekilliği kovaladığı şehirde yüksek sesle konuşulan bir mevzu.

 Hasan İbicioğlu Rektörlük makamını saltanatı zannediyor; üniversiteyi kendi malı, üniversitelileri de kulu zannediyor. Ancak İbicioğlu’nun bilmediği bir şey var: Ne üniversite kendisinin ve yandaşlarının malı ne de üniversiteliler onların kölesi. Üniversiteler AKP’nin, patronların, yandaş rektörlerin değil, bizimdir. 
Üniversite genelinde gerçekleştirdiğimiz ve geçtiğimiz günlerde sonlandırdığımız Öğrenci Sorunları Anketi’nden de çıkan sonuç da bunu söylüyor. Yandaş rektörden ve üniversitesinin AKP tekelinde görüntü çizmesinden rahatsız olanların sayısı çok fazla. Üniversiteliler kampüslerinde gericilik istemiyor, yandaş rektör baskısı istemiyor, üniversitelilerin haklarına gasp edenlere sessiz kalmak istemiyor.

Bizler de gericiliğe karşı, yandaş rektöre karşı, patronlara ve AKP’ye karşı örgütlü gücümüzle 1 Mayıs’ta alanlarda haklarımız için üniversite kortejinde olacağız.

SDÜ Kolektif”

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.