logo

Geçmişten Günümüze Kadın Mücadelesi Tartışıldı

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü Siyasal Bilgiler Fakültesi Konferans Salonu’nda geçmişten günümüze kadın mücadelesi tartışıldı. 68 kuşağından İlkay Alptekin Demir’in, 78 kuşağından Handan Koç’un, 88 kuşağından Aksu Bora’nın ve 98 kuşağından Çiğdem Çidamlı’nın konuşmacı olduğu panele kadınların ilgisi yoğundu

AÜ SBF Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Geçmişten Günümüze Kadın Mücadelesi” konulu panelin açılışını Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi Neslihan Uyanık yaptı. Açılış konuşmasının ardından 68 kuşağından İlkay Alptekin Demir sözlerine “Bir kadın olarak aile içindeki ve toplumdaki yerimden rahatsızdım” diyerek başladı. Kişisel anlatısından yola çıkarak kadınların siyasetteki yerini yorumlayan Demir, kadınların özgücüne güvenmesi gerektiğine vurgu yaptı. “Kadınların insanlık tarihi boyunca pek çok kazanımı var ancak bu kazanımlar siyaset sahnesine yansımıyor” diyen Demir “Kadın tarzı siyaset nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamak gerekir” dedi.

Demir’in ardından Handan Koç, aileden kesin kopuşla birlikte devrimcileştiğini ancak solcu erkeklerle ilgili hayal kırıklığına uğradığını belirtti. Ardından feminist mücadeleye nasıl katıldığını anlatan Koç 80 sonrası oluşan kadın hareketinde sadece devrimci mücadeleden çıkan kadınların olmadığını açıkladı. Kadınları besleyen tek şeyin sorunun çok görünür olduğundan bahseden Koç bu sebepten dolayı kadın sorununun üzerinin örtülmesinin çok zor olduğunu söyledi.

Aksu Bora konuşmasına “Kadınlar olarak kendi adımıza konuşmamız gerek” diyerek başladı. Kadınların bilinç yükseltme yöntemiyle ortal bir dil oluşturmasının zorunluluğuna da değinen Bora feminist mücadele formüle edilmek istenirse bu formülün kişisel olan politiktir olacağını belirtti. Ayrıca Bora feminizmin farklı ideolojilere entegre edilmesinden de bahsetti. Son olarak Bora, genç feministlerin çok fazla toplantı aldığını ama esas olanın eylem olduğunu çünkü eylemin kadınların birbirlerinin hayatına dokunmasına yardımcı olacağını söyledi.

Son olarak Çiğdem Çidamlı 80 sonrası solun yenilgisinin üzerlerindeki etkilerini “Kürsülerimiz kurumlarımız yoktu. Yalnızca yeniden kurulabileceğine inancımız vardı” sözleriyle açıkladı. Emek mücadelesinde kadınların yerinden bahseden Çidamlı “Nerede bir emek isyanı varsa kadınların ön sıralarda olması tesadüf değildir” dedi. “Sosyalizm feminizm için de işçi sınıfı için de tek gerçek yıkıcı mücadeledir ve sosyalizmin yeniden inşaya ihtiyacı vardır” diyen Çidamlı konuşmasını “Mücadele eden her kadından -feminist olsun olmasın- çok şey öğrendik. Ancak feminizm içindeki STKlaşmadan, projecilikten, neo-liberalizme göz kırpmalardan da çok zarar gördük” şeklinde tamamladı.

Konuşmaların ardından soru-cevap kısmına geçildi. Son olarak da Neslihan Uyanık Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin verdiği mücadeleyi anlatarak panele katılan kadınları 1 Mayıs’a çağırdı.

Kaynak: 

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.