logo

İzmir’de 3. Gençlik Filmleri Festivali gerçekleştirildi

Bu sene üçüncüsü gerçekleştirilen Gençlik Filmleri Festivali’nin gösterimleri Dokuz Eylül ve Ege üniversitelerinde gerçekleştirildi.
Dokuz Eylül Üniversitesi
Bu sene üçüncüsü gerçekleştirilen Gençlik Filmleri Festivali kapsamında 9-10-11 Nisan tarihlerinde Dokuz Eylül Üniversitesi’nde film gösterimleri ve söyleşiler gerçekleştirildi. Kolektif Sinema tarafından düzenlenen gençliğin alternatif, nitelikli, ücretsiz ve sponsorsuz  sinema anlayışla gerçekleştirdiği festivalin bu seneki teması “Barış”tı. Suriye’de yürütülen savaş politikalarına ve yıllardır süren Kürt savaşına karşı Dokuz Eylül’de üniversiteliler halkların barış talebiyle festivalde buluştu.
9 Nisan’da Dokuz Eylül Üniversitesi’nde perdelerini açan Gençlik Filmleri Festivali’nin açılış filmi Tepenin Ardı’ydı. Festivalde 3 gün boyunca Red!, Büyük Diktatör, Dr. Strangelove, Pippa’ya Mektubum ve Babamın Sesi filmleri gösterildi.
Festivalde ayrıca oyuncu ve senarist Mert Fırat ile bir söyleşi gerçekleştirildi. Üniversitelilerin Gençlik Filmleri Festivali gibi alternatif bir festival düzenlemesinin önemine değinen Fırat, Emek Sineması’nın yıkımını protesto eden eylemcileri polisin saldırmasını ve AKP dönemi boyunca sanata yapılan saldırıları eleştirdi.
Ege Üniversitesi
Ege Üniversitesi’nde 9-12 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen 3.Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali 9 Nisan’da ‘Tepenin Ardı’ filmi ile üniversitede başladı. Festival boyunca ‘Pippa’ya Mektubum’, ‘Faili Devlet’, ‘Lice Defteri’ ve ‘ODTÜ’ belgeselleri gösterildi. ‘Gazze Kalkanı’, ‘Soğuk Kan’ ve ‘Tari’ de festivalde gösterilen kısa filmler arsındaydı. . Festivalin üçüncü gününde izlenen ‘Faili Devlet’ ve ‘Lİce Defteri’ adlı belgesellerin yönetmenleri Veysi Atay ve Ersin Çelik ile söyleşi gerçekleştirildi. Festival kapanışı Charles Chaplin’in ‘Büyük Diktatör’ filmi ile yapıldı.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.