logo

14 Nisan 2013

Ultraslan’dan Protesto Yürüyüşü ve Basın Bildirisi

Galatasaray’ın taraftar grubu ”ultrAslan”, TFF’yi protesto amacıyla yürüyüş düzenledi ve ardından basın bildirisini yayınladı


Adsız

Galatasaray’ın taraftar grubu UltrAslan, teknik direktör Fatih Terim ve yardımcılarına Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu tarafından verilen cezaları protesto etmek amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) binasına yürüdü.

Darüşşafaka Metro İstasyonu’nda buluşan sarı kırmızılı taraftarlar, pankartlar ve siyah çelenkle Türkiye Futbol Federasyonu binasına yürüdü.

Taraftarlar, Futbol Federasyonu ve Yıldırım Demirören aleyhine tezahüratlar yaptı.

Yürüyüşün ardından UltrAslan taraftar grubu resmi internet sitelerinden basın bildirisi yayınladı.

İşte UltrAslan’ın yayınladığı basın bildirisi:

 

Bugün isterdik ki, arma sevdalısı on binler sadece futbol konuşarak sokaklarda olsun. Ancak geçtiğimiz sezondan bu yana kural koyucu ve uygulayıcıların oluşturduğu adaletsiz ve çifte standardın arsızca uygulandığı sistem bizleri isyan noktasına getirmiş, bu düzene karşı bir başkaldırı zorunluluk haline gelmiştir. Bugün sokaklardaki binlerce Galatasaray taraftarı bu başkaldırının en önemli göstergesidir. Bu çürümüş düzen devam ettiği takdirde çok daha fazla kesimin de isyan noktasına geleceği bilinmelidir. Galatasaray Taraftarları olarak sadece takımımıza yapılan haksız müdahalelere tepki için değil, mevcut durumda sahip olmadığımız ancak en doğal hakkımız olan tüm takımlara ilkeli ve çifte standarttan uzak bir yönetim anlayışı talebi için burada toplanmış bulunuyoruz.

Ülke futbolunun geçtiği çalkantılı ve art niyet kokan günlerde, her noktada görülen ve mutlaka her kesimin bir gün uğradığı yahut uğrayacağı adaletsizlikler silsilesi hız kesmeden yayılmaya devam etmektedir. Galatasaray, isminin anıldığı her platformda ülke adına lokomotif görevi görmüş, imkansız görülenlerin gerçekleşebileceğine dair bu coğrafyaya umut aşılamış, gücünü kültüründen alan ve bir başkasından icazeti asla kabul etmeyen bir camiadır. Bu güç ile, bütün Galatasaray Camiasına bu çarpık düzene başkaldırıda hiçbir menfaat gözetmeksizin öncülük etme görevi düşmektedir.

Yıllardır kokuşmuş bir menfaat zihniyetinin, yüzü değişen kuklaları tarafından yönetilen Türkiye Futbol Federasyonu yönetimlerinin sonuncusu ve belki de en aymazı olan Demirören Federasyonu’nun skandallarına artık dur deme vakti gelmiştir.

Futboldaki kirli ellerin kanıtlarla ortaya çıkarıldığı 3 Temmuz sürecinin devamında, Türk Futbolu’nu düzlüğe çıkaracak bir yönetim beklerken bir anda karşımızda yönettiği kulübünü batma noktasına getiren bir zatı, Federasyon’un en tepesine oturmuş halde bulduk. Tarafsız (!) olduğunu kanıtlama adına hassas bir durumda olan camianın adının sonuna “Miz” eki getirerek kullanmaktan hicap etmeyen bu başkan, zaman geçtikçe bu sahiplenme ekinin hakkını sonuna kadar verdiğini aşağıda bir kısmına değinilen faaliyetleriyle bizlere gösterdi.

Demirören, Seçilmesinin akabinde “Kişiler ve kurumlar ayrılsın” felsefesiyle şike sürecinde alınan skandal kararlar ve otellerde bir gece ansızın değiştirilen disiplin maddeleri ile Futbol seyircisini nelerin beklediğini gözler önüne serdi. Ardından kamuoyunun çok net şekilde gördüğü “şike havuzunu” bulandırmak için, Galatasaray ile ilgisi olmayan bu leke silsilesinde “çamur at izi kalsın” mantığı ile Galatasaray’ı da PFDK’ya sevk etme komedisine imzasını attı. Ardından federasyon kurullarından PFDK’nın verdiği ve Tahkim’in indirimler getirdiği cezalar ile şike danışıklı dövüşünün en kritik halkası tamamlandı. Şike yok denilen futbol ortamında, şike yapan futbolculara 3 maç gibi komik ve sembolik cezalar verildi. Bu göstermelik cezalarda şike çetesinin güdümü çok önemli olsa da, bu zatın başkanı olduğu kulübün o dönemki yönetici ve teknik direktörünün de bu iddiaların tam ortasında yer aldığı ve mahkemece hapis cezasına çarptırıldığı ayrıntısı da unutulmamalıdır.

Futbolun zehrine zehir katan bu değişiklikleri yapan TFF ve kurulları, buradan aldıkları özgüvenle skandal icraatlarına artan bir tempoyla devam etmektedir. Tüm dünyada mücadele edilmesi gereken ve en ağır cezaların verilmesi UEFA ve FIFA tarafından talep edilen ırkçılık, Türk Milli Takım Kaptanı olmasından utanç duyduğumuz bir şahıs tarafından yapılmış, bilirkişi raporları ile tespit edilmiş, oyuncu yayıncı kuruluşa maç sonrası söylediği sözleri onaylamıştır. Ancak üstündeki formadan mıdır, yoksa kurulların o formanın yönetiminden korktuğundan mıdır bilinmez, sadece hakaret üzerinden ceza verilmiştir.

Sahada oynanan futbolu, masa başındaki ayak oyunlarıyla yönetmeye alışan Demirören federasyonunun geçtiğimiz yıl son icraati ise suyun karşı tarafında şampiyon olan takımımızın emeğine yaptığı saygısızlık oldu. Sahada dökülen terin karşılığının yine sahada alınacağını algılaması biraz uzun süren şahsın, eski kulübünden daha çok sahiplendiği takımın karanlık sahasında o kupayı yangından mal kaçırır gibi vermesi tüm futbol severlerin hafızasındadır. Aynı başkanın Ankara’da bu kulübe kupa verirken ortaya çıkan mutluluk tablosu ise tüm bu yapbozun tamamlayıcı parçasıdır ve o günden beri büyük resim daha net görülmektedir.

Bu sezon başında Süper Kupa Finali’nde kötü bir yönetim gösteren hakeme karşı sinirlerine yenik düşen Engin Baytar kardeşimize, hakem raporu dikkate alınarak verilen ceza malumdur. ultrAslan bu cezaya haklı gerekçeler olduğundan tepki vermemiştir. Ancak ardından Türk Futbolu’nda milat olacak tüm kararların Galatasaray’a verilmesi, diğer suçluların ise adeta ödüllendirilmesi sabrımızı taşırmıştır. Stadımızda oynanan derbi mücadelesinde Portekizli bir futbolcu hakeme tükürerek, gayri ahlaki el hareketlerinde bulunmuş, hakem raporunda bunu bildirmiş ve PFDK’da 12 maç ceza vermiştir. Ancak Tahkim kurulu’nun “Ülkenin paraları gitmesin”(!) hassasiyeti sonunda 3boyutlu gözlükler kullanılarak olan tükürüğün olmadığına kanaat getirip hakem raporunu hiçe sayarak cezada indirime gitmesi, çivisi çıkmış adalet terazisinin artık bir işlevi kalmadığını bizlere göstermiştir. Aynı Tahkim Kurulu, Felipe Melo’nun olmayan tükürüğünü ise 3 boyutlu gözlükleri bozulmuş olduğundan olacak, hakem raporunun dikkate alınması gerektiği teziyle aynen onamıştır.

Şike çetesinin lideri olan şahıs soyunma odasına inip hakemleri sınır tanımadan tehdit edince sadece 3 hafta hak mahrumiyeti ile cezalandırılırken, Hocamız Fatih TERİM’in Orduspor maçında kötü yönetim gösterdiği için eleştirdiği hakem tarafından –ilgili eleştiriden 15 dakika sonra, o süreç içerisinde gelen talimatla- sahadan atılıp 3 maç ile cezalandırılması bu köhne zihniyetin neyin peşinde olduğunu bize bir kez daha kanıtlamıştır.

Son olarak Mersin İY maçında hakemin art niyetli kararları sonunda Hocamız daha fazla dayanamamış ve sahanın ortasında isyanını dile getirmiştir. Eskişehir’de gerek saha içerisinde gerek maç sonunda yayıncı kuruluşa verdiği demeçlerle saldıranlara, sadece açıklamaları için 1 maç ceza verip onun da iptalini sağlayan PFDK ve Tahkim, Benzer eylemlerde bulunan Fatih TERİM’e ise çifte standart göstermekten geri durmamış ve 9 maç gibi rekor sayılabilecek bir ceza ön görmüştür.

Bu yaşananlar ışığında eğer ki Sayın Fatih Terim Galatasaray yerine malum takımlardan birinde görev yapsa idi ancak aynı anda şike, ırkçılık, hakeme tükürme ve gayri ahlaki el hareketi yapması halinde, şu an aldığı cezanın bir benzerini alabilecekti.

Son olarak da küfürleri kameralarca tespit edilen, günlerce manşetleri süsleyen Milli Takım Kaptanı sıfatlı şahsın tüm şikayet ve delillere rağmen PFDK’ya dahi sevk edilmesine ihtiyaç duyulmadığı bir futbol ortamında, maç sonu yayıncı kuruluşa verdiği röportaj görüntüleri ve ses kaydı üzerinden Galatasaray Takım Kaptanı’nın cezalandırılması hususunun yorumunu ise siz Futbol Kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.

Bu Federasyon ve kurullarının ısrarla devam ettiği skandalların birkaç kitap sürebilecek boyutta olmasından dolayı yer veremediğimiz tüm detaylara da ultrAslan olarak vakıf konumda olduğumuzu ve Türk Futbolunun selameti için bu çarpık zihniyetin değişmesinin gerekliliğini kamuoyuna bildiriyoruz.

Bugüne kadar defalarca İstifa’ya davet ettik, daha kolay algılayıp icabet etmesi için bir kez de kendi felsefesi ve kendi cümlesiyle Demirören Yönetimi’ne ve futbol yönetimindeki tüm söz sahiplerine sesleniyoruz.

“KİŞİLER İLE KURUMLAR AYRILSIN, BU SÜREÇ DEMİRÖREN EKİBİNİN TFF’DEN TASFİYESİYLE BAŞLASIN!”

ultrAslan

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.