logo

10 Nisan 2013

Ege Mutfağı Markalaşıyor

3-5 Mayıs tarihleri arasında Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu, Konak Belediyesi ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) tarafından düzenlenen 2.Tük Mutfağı Zirvesi Basın Toplantısı Armis Otel’de yapıldı. Toplantıya Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Etik Başkan Yardımcısı Bülent Tercan, Dünyaca ünlü Şef ve Gastronomi Uzmanı Vedat Başaran, Gurme Gazeteci Nedim Atilla, Food in Life Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen ve Orkide Yağ Margarin Grubu Koordinatörü İbrahim Şener katıldı.

09042013124105

Kent kimliğine gastronomi turizmi etkisi

Biga’dan Isparta’ya 24 ilin esnaf oda başkanları ve üyelerinin de takip ettiği basın toplantısında Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı E.Aykut Yenice, Türk mutfağının dünyaya tanıtımını İzmir’de yapmaya karar verdiklerini söyledi. Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’ın hiç tereddüt etmeden destek verdiğini belirterek teşekkür eden Yenice sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir’de sekiz bin yıllık tarihimizle bu kentin toprakları üzerinde yaşamış otuz altı uygarlığın olağanüstü mirasını taşıyoruz. Artık İzmir dünyaya açılmaya hazır. Federasyon, Konak Belediyesi, Etik ve sponsorlar bir araya geldi ve çok önemli bir ekip çalışması gerçekleştirdi. Türk Mutfağı Zirvesi kentimizin bundan sonraki kimliğine Gastronomi turizmini kandıracak ve belki de bir festivale dönüşecek.”

Tartan: Türk mutfağını tanıttığımız zaman on sıra öne geçeceğiz

Türk Mutfağı’nın markalaşması ve tanıtımının yapılmasına dikkat çeken Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, yurtdışında ‘peynir’ deyince Fransız rokforu kadar Bergama tulumunun da hatırlanması gerektiğini dile getirdi. Başkan Tartan, ellerini değil, kollarını hatta gövdesini bile taşın altına koyduğunu belirterek şöyle konuştu: “Turizmi kültür, sana, tarih ve gastronomi çerçevesinde yapacağız. Bunlar olmadığı sürece bir kentin gelişimine katkı koyamazsınız. Bakın Japonya’da, Amerika’daki Fransız ve İtalyan restoranı sayısı üç bin ve beş bin arasında değişiyor. Peynir deyince Camembert, Parmesan, Rokfor söyleniyor ama bizim Bergama tulumumuz nerede? İşte bu değerlerimizi markalaşma ve tanıtım sayesinde ancak geniş kitlelere yayabiliriz. Dünyada sadece farklı tatlar denemek için farklı ülkeleri gezen, gastronomi turizmine katılan 200 milyon turist var. Türk mutfağını tanıttığımız zaman on sıra öne geçeceğiz. Türk Mutfağı Zirvesi Türk ve Ege Mutfağının markalaşması adına ilk ciddi adım oldu.”

Toplantıda konuşan Etik Başkan Yardımcısı Bülent Tercan İzmir’e hava yoluyla 1 milyon turistin geldiğini ve Türkiye ortalamasının çok altında olduğunu belirterek, “Biz hedefimizi 5 milyon olarak belirledik ve bu hedefe sahip olduğumuz en önemli zenginliklerimiz olan kültür, tarih ve gastronomiyle kitlendik” dedi.

Türk ve Ege Mutfağının tanıtımı adına ilk önemli adımlardan olan 2.Türk Mutfağı Zirvesi 3-5 Mayıs tarihleri arasında İzmir Enternasyonal Fuarı 5. holde gerçekleşecek. Üç gün lezzet geçidine sahne olacak Zirvede önemli paneller de düzenlenecek. Türk ve Ege Mutfağının geniş tanıtımının yapılacağı etkinler arasında iki de yarışma yer alacak. Ünlü otellerin tanınmış şefleri Ege Mutfağı yemeklerini yarıştırırken Esnaf Lokantaları ustaları da Ege yöresel lezzetlerinde hünerlerini sergileyecek.

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.