logo

Devleti göreve çağırdılar

İki haftada bir Cumartesi günleri saat 16:00’da Konak Kemeraltı girişinde gerçekleştirilen eylemlerden biri olan dün gerçekleşen eylemde, hayattayken koruma hakkı mücadelesi veren kadınların Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platform ile mücadelesini birleştirdiği vurgulandı.

kcdp_6.4.2013_3d9d4807-5f8b-4a69-8b35-2950339f3635

Eylemde kadın cinayeti sonucu öldürülen Ferdane Çöl’ün annesi Suna Maviş ile Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer de yer aldı. Aileler eylemde adalet talebinin yanı sıra, artık başka kadınların da öldürülmemesi için koruma kanunun gerektiği gibi uygulanmasını istedi. Eylemde ayrıca İzmir’de platformla mücadelesini birleştiren Nilgün Atılgan davası ile Ankara’daki Şirin öğretmenin davasında çıkan kararlara değinilerek, koruma altında kadınlara sahip çıkıldığı belirtildi. Eyleme Manisa’dan ve Özdere’den gelen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri de katıldı.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Emine Sözüdoğru, takip ettikleri davalarda basınç uyguladıklarını, Başbakan’ı açıklama yapmak zorunda bıraktıklarını, haksız tahrik indirimlerinin Yargıtay’dan geri döndüğünü ve katillerin ağır cezalar aldığını vurduladı. Sözüdoğru konuşmasına şöyle devam etti: “Kadınlar öldürülmeyebilir. Bugüne kadar kaybettiğimiz kadın kardeşlerimizin artık sayısının artmamasını istiyoruz. Bizler sokakta, adliye önlerinde, mecliste ve kadınların öldürüldüğü her ilde tüm gücümüzü ortaya koyarak mücadele ediyoruz.”

Basın açıklamasının ardından, Platform İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural konuşma yaptı. Kural, kadın cinayetlerini durdurmak iddiası ile, bu sokaklardan defalarca kez haykırarak devleti göreve çağırdıklarını belirtti. Koruma hakkı isteyen kadınlarla mücadelelerini birleştirdiklerine değinen Kural şöyle konuştu: “Kadın kardeşlerimiz öldürülmeyebilir. Kadın cinayetleri önlenebilir. Bunun için devleti göreve davet ediyoruz. Bir kadın kardeşimiz daha öldürülmesin diye Başbakan, Cumhurbaşkanı, Aile ve Sosyal Bakanlığı, Adalet Bananlığı, polis, hakimler, savcılar, tüm kurumlar ve tüm yetkilileri görev başında olmalıdır” dedi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.