logo

İşten atılan Koç Üniversitesi işçisi direniyor

Koç Üniversitesi’nde ISS adlı taşeron şirketin anlaşmasının dolması üzerine 180 işçinin işten çıkarılması gündeme gelmişti. Akademisyen ve öğrencilerle birlikte “Taşerona hayır, bu kadro bizim” diyen Koç Üniversitesi işçisi 161 kişi, paydos saatinden sonra edinilen bilgiye göre hiçbir hukuki dayanak gösterilmeksizin sözleşmeleri feshedildi. İşçiler yarın Koç Üniversitesi Ana Kampüsü kapısı önünde bir araya gelecek

02-NISAN-2013-SALI-KOC-KOL1364941220

Koç Üniversitesi’nde taşeron şirket ISS ile anlaşmanın dolması üzerine 180 işçinin işten atılması gündeme gelmiş, zorla tebliğ imzalatılmak üzere resmen kaçırılan işçiler tebliğ imzalamayarak eylem gerçekleştirmişti.

Edinilen bilgiye göre Koç Üniversitesi işçilerinden 161 kişinin işine son verildi. Paydos saatinden sonra hiçbir hukuki dayanak gösterilmeksizin işçilere, sözleşmelerinin feshedildiği bildirilerek işçiler işten çıkarıldı.

Daha öncede büyük bir eylem gerçekleştiren işçiler yarın sabah saatlerinde üniversitenin ana kapısı önünde buluşarak bir eylem gerçekleştirecek. Emek ve demokrasi güçlerini kendileriyle dayanışmaya çağıran işçiler, direnmeye devam edeceklerini belirtiyor.

Koç Üniversitesi’nde ne olmuştu?

Koç Üniversitesi’nin ISS adlı taşeron şirketle anlaşmasını sona erdirmesinin ardından Mayıs ayında 180 işçinin işten atılması meydana gelmişti. Ağır çalışma koşulları üzerine toplantılar yapan işçiler, taşeron sisteme ve işten çıkartmalara karşı mücadeleye başlatmış, 400 kişilik toplantılar gerçekleştirmişti.

Koç Üniversitesi’nde evlerine dönen işçilerin yolu ISS firması yetkililerince kesilip servislere el konulduktan sonra işçilere zorla işten çıkarıldıklarıyla ilgili bir tebligat imzalatılmaya çalışılan işçiler, tebligatı imzalamayarak üniversite kapısına bir yürüyüş gerçekleştirmişti.

Kaynak:

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.