logo

Eskişehir’de “Ampul Tayyip” beraat etti

2011-2012 öğretim yılında yapılan harç zammını protesto eden Eskişehir Kolektif üyesi üç üniversiteli, haklarında açılan “Ampul Tayyip” davasında beraat etti

0E23145B6F61EA1FCCB7

2011-2012 öğretim yılında üniversite harcına zam yapılmadığı iddia edilmiş ancak bir dersi üçüncü kez alan üniversitelilerin kredi başına ödediği paraya zam yapılmıştı. Öğrenci Kolektifleri yapılan zamları kendi besteledikleri şarkılar ve tiyatrolarla protesto etmişti.

Eskişehir’de ise yapılan harç zamları Adalar’da Eskişehir Kolektif tarafından protesto edilmiş söylenen şarkılar ve atılan sloganlardan dolayı eyleme katılan bütün üniversitelilere “T.C Başbakanına hakaret” sebebiyle soruşturma açılmıştı. Soruşturma sonucunda ise 3 üniversiteliye “Ampul Tayyip” sloganını attıkları için dava açılmıştı.

Üniversiteliler ifadelerinde ampulün siyasi bir partinin amblemi olduğunu bu tür hakaret soruşturmaları ve davalarıyla ifade özgürlüğünün engellenmeye çalışıldığını vurguladı. Daha önce Trabzon, Giresun, Bursa gibi illerde açılan hakaret soruşturmalarında ve davalarında olduğu gibi Eskişehir’de de üniversiteliler beraat etti.

 

Kaynak: 

 

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.