logo

“Medyada Kadın Algısı” Paneli Gerçekleşti

Medya Kulübü’nün organize ettiği “Medyada Kadın Algısı” başlıklı panel 26 Mart 2013 Salı günü İzmir Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleşti. Balçova Belediyesi, EkoTog, İEU Modern Dans Kulübü ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun desteği ile gerçekleştirilen panelde, Medyanın Kadına Bakış Açısı, Kadın ve Kadın Sorunlarının Temsili konularına değinildi.

DSC_0136

Göksel GÖKSU (CNN Muhabiri araştırmacı gazeteci ve yazar), Sanem Deniz KURAL (Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir sözcüsü) ve Banu ŞEN (Hürriyet İzmir) konuşmacı olarak katıldığı panelin moderatörlüğünü, İEU İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş’un üstlendi.

Panelin ilk konuşmacısı olan Sanem Deniz Kural, geçmişte cinayete kurban gitmiş kadınlara ve en yaygın cinayet sebeplerine dikkat çekerken, aynı zamanda Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun konuyla ilgili olarak yaptığı çalışmalardan bahsetti. Hürriyet İzmir’de hem yazarlık hem muhabirlik yapan Banu Şen ise, 20 yıllık gazetecilik hayatında karşılaştığı kadın cinayeti haberlerini katılımcılarla paylaştı. Gazetelerde kadına şiddet haberlerine eskiye göre daha çok yer verildiğine değinen Şen, cinayet olaylarının, medyada insanlara nasıl yansıtıldığını ve kadınların, tiraj malzemesi olarak kullanıldığını da vurguladı.

CNN Muhabiri araştırmacı gazeteci ve yazar Göksel Göksu ise “Tetiği Çekenler” başlığı altında yaptığı belgeselinden yola çıkarak başladığı sunumunda katılımcılara çok özel kareler göstererek kadına karşı şiddete ve kadının medyada ki yerine değindi.

Ayrıca İEU Modern Dans Kulübü Dansçılarının, kadın cinayetlerinin durması için hazırladıkları özel koreografi ile paneli renklendirdi.

Haber: Ayten KAN, Çağrı ÖNER, İrem LİMNİLİ

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.