logo

25 Mart 2013

İZSU, 3 dere için 3.8 milyon lira harcıyor

SUA_6382

Balçova Ilıca ve Urla Tabaklar Deresi’nde ıslah çalışmalarını sürdüren İZSU, Narlıdere İbrahimağa Deresi’ndeki imalat çalışmalarına da kısa süre sonra başlıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, yağışlı havalarda sıkıntı yaratan derelerde ıslah programını sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında dere tabanları betonlanıyor, yan duvarlar yükseltilerek korkuluk takılıyor.

İZSU Genel Müdürlüğü bu amaçla Ekim 2012’de Balçova Ilıca ve Urla Tabaklar Deresi’nde başlattığı çalışmaları sürdürüyor. Tabaklar Deresi’nin sahil kısmından kaynağına doğru 760 metre, kaynağından itibaren de 770 metre olmak üzere 1530 metrelik bölümünü kapsayan ıslah çalışmalarında bugüne kadar derenin memba kısmındaki çalışmalar tamamlandı. Dere tabanı betonlanarak dere kenarlarına taş duvar yapıldı. Sahil kesimindeki çalışmalar da önümüzdeki günlerde başlayacak. Taş duvarların tamamlanmasının ardından dere kenarlarına korkuluk takılacak.

Balçova Ilıca Deresi’nde, sahil kısmından kaynağına doğru 3 bin 300 metre uzunluğundaki dere ıslahının membadan Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nden sonraki otoyol köprüsüne kadar olan 1050 metrelik bölümü tamamlandı. Çalışmalar Bahçelerarası’nda sürüyor.

Narlıdere İbrahimağa Deresi’nde ise 73 metre uzunluğunda ıslah yapılarak yağmur suyunun akışı rahatlatılacak. 3 dereye 9.2 kilometre uzunluğunda korkuluk takılacak. 3 derede yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki dere ıslah çalışmaları Ekim ayında tamamlanarak dereler daha temiz, güvenli hale getirilerek taşkınların da önüne geçilmiş olacak.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.