logo

Fatma Şahin’den kadınlara esnek çalışma paketi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin partisince düzenlenen Adana 3. Bölge toplantısında istihdamın içinde olmak isteyen kadınlara yönelik ‘esnek çalışma’ koşullarının da bulunduğu bir paketin hazırlandığını açıkladı.

kcdp_24.3.2013_56de672f-b621-4ea5-a6f8-c20bd9197251

Şahin, konuşmasına şunları kaydetti: “Kadınımız eğitim alıyor, sosyal hayatın içerisine giriyor. Aldığı eğitimi ekonomik olarak da kullanmak istiyor. Hedefimiz 2023, 2071. Neyle yapacağız bunu nitelikli, yetişmiş insan gücüyle yapacağız. Doğurganlık hızının azaldığı, yaşlanmanın arttığı bir Türkiye’de nasıl olacak. Analık kadına ait bir şey. Dolayısıyla onu güçlü bir şekilde tutmamız gerekiyor. Ama kadın eğer istihdamın içinde olmak istiyorsa da onun yaşamını kolaylaştıracak sosyal destek mekanizmalarını güçlendirmemiz gerekiyor.”

Bakan Şahin esnek çalışma adını verdiği bir paket hazırlığında olduğunu belirterek kadınlar için gerektiğinde home ofis kullanarak, evden part time çalışma” imkanı” sağlanacağını dile getirdi.

İstihdamın %30’unu kadınların oluşturduğu ülkemizde Şahin doğurganlık hızının azaldığından dem vurarak kadınları annelik vasfının dışında göremeyip analık “mesleğini” kolaylaştırıcı sosyal destek mekanizmalarını güçlendirmeye yönelik çalışmaları sıralamaya devam ediyor.

Açıklamasında  “ama kadın eğer istihdamın içinde olmak istiyorsa da” ifadesini kullanması kadının sahip olduğu çalışma hakkını ikinci plana attığını,  kadını istihdamın dışına itmeyi esnek çalışma paketi olarak sunmaktan öteye geçemediğini ortaya koymaktadır.

Kadının ekonomik olarak sosyal hayatın, kültürel hayatın içerisinde olması ve erkeklerle beraber hayatı paylaşmasını çok önemsediklerini anlatan Şahin kadınları home ofis sistemiyle part time çalıştırarak ne derece sosyal hayatın içerisinde olabileceğini merak konusu.

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.