logo

Bizi Rahat Bırakın

Fotoğraf sanatçısı Niko Guido Irak Savaşı’nın 10. yılında ‘Bizi Rahat Bırakın/ Leave Us Alone’ isimli sergisini Konak Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür Sanat Merkezi’nde açtı. Sergi, 23 Mart’ta da Hindistan, İngiltere, İsveç olmak üzere ülkemizde de İstanbul başta olmak üzere 30 ayrı şehirde eş zamanlı olarak açılacak.

foto

Irak savaşında atılan bombalar nedeniyle yüzleri, vücutları yanan insanların tüyler ürperten portreleri yer alıyor. Duygu yüklü sergiye başta fotoğraf sanatçısı Niko Guido’nun kızı Aylin, oğlu Teoman ve Fransız eşi İsabelle Yanmaz katılırken çok sayıda sanatsever ile fotoğraf sanatçısı katıldı.

Guido mektubuyla katıldı
Savaşta yaralanan Iraklıların birbirinden etkileyici fotoğrafları ile ‘Savaşa hayır’ diyen sanatçı İstanbul’daki sergi ve atölye çalışmaları nedeniyle açılışa katılamazken duygularını sanatseverlerle mektubuyla paylaştı.

Suru’nun hikayesi ağlattı
Sergide yer alan portrelerin duygu yüklü öykülerinin anlatıldığı kısa filmi ise Türk Tiyatrosu’nun ünlü sanatçıları seslendiriyor. Serginin simge isimlerinden biri olan 3 yaşında bombaya maruz kalarak yüzünden yaralanan Suru’nun hikayesinin anlatıldığı film izleyenleri göz yaşına boğdu.

Projede yer alan 12 kadın, 12 erkek Iraklının portre ve hikayelerinden oluşan sergi 28 Mart’a kadar izlenebilecek.

Sergi İstanbul’da Ataşehir Belediyesi Cemal Süreya Sergi Salonu’nda, İzmir’de Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde, Ankara’daysa Kavaklıdere’de bulunan Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde görülebilir.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.