logo

24 Mart 2013

Kandeydi’den Türkiye Rekoru

foto

2014 yılında İzmir’de gerçekleştirilecek olan Veteranlar Avrupa Şampiyonası’nın provası niteliğindeki 9. Avrupa Veteranlar Atletizm Şampiyonası’nda Hikmet Kandeydi üç altın madalya birden kazandı.

80 yaş erkekler sırıkla yüksek atlamada, üç adım ve uzun atlama branşlarında üç altın madalya elde eden Kandeydi yüksek atlamada 2.20 metre ile ayrıca Türkiye rekoru da kırdı.

İspanya’nın San Sebastian şehrinde gerçekleştirilen şampiyonada üç Avrupa Şampiyonluğu birden elde eden Kandeydi’yi kutlayan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Universiade’tan sonra İzmir’de yapılacak en büyük organizasyon olan 2014 Avrupa Veteranlar Atletizm Şampiyonası ile kente yaklaşık 30 milyon Euro katkı sağlanacağını söyledi.

Spor ekonomisi ile İzmir’e sadece 20 bine yakın insanın gelmeyeceğini, bunun yanında Türkiye’nin ve İzmir’in muhteşem bir tanıtımın da yapılacağına değinen Başkan Tartan, ”Taksici esnafımız iş yapacak. Kordon, Kemeraltı, Güzelyalı ve Alsancak gibi semtlerdeki esnafımız da önemli gelirler elde edecek. Yetkililerin söylediğine göre etkin bir katılımla İzmir’in sadece bu şampiyona kanalı ile 30 milyon Euro’ya yakın bir gelir elde etmesi mümkün” diye konuştu.

Avrupa Veteranlar Atletizm Şampiyonası’nda Türkiye Hikmet Kandeydi ile büyük bir gurur yaşadı. 86 yaşındaki dünyaca ünlü İzmirli atlet, uzun, sırıkla yüksek ve üç adım atlamada üç altın madalya kazandı. Türk heyeti İstiklal Marşı’nı hep bir ağızdan söyledi. Şampiyonada 80 yaş erkeklerde; cirit atmada 25,36 m ile gümüş madalya, üç adım atlamada gümüş madalya, uzun atlamada 3,16 m ile bronz madalya kazanan atletlerimiz azim ve inançlarıyla herkese örnek oldular.

Salon şampiyonası’na 19 kişi ile katılan İzmir masterler “EXPO 2020 İZMİR” tanıtımı için de çalıştılar. 51 ülkeden 3375 veteran atletin katıldığı ve on bin kişiye hizmet veren tanıtım çadırlarında Konak Belediyesi’nin desteği ile hazırlanan “EVACS 2014 İZMİR” kitapçıkları, büyük ilgi gördü.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.