logo

İTÜ rektörü Mehmet Karaca’ya rahat yok

İTÜ’de asistanların işten çıkarılmasına karşı aylardır süren bir direniş var. Asistanların işten çıkarılması, bir çok araştırma görevlisinin maaşlarının kesilmesi ve işten çıkartılması gibi hukuksuz işlemlerle sürerken araştırma görevlileri bu durum karşısında güçlü bir direniş sergiledi.  

İTÜ’deki bu direniş sürecinde 50/d li araştırma görevlileri rektörlük önünde öğrencisiyle, akademisyeniyle kitlesel yürüyüşler ve eylemler yapmıştı. 50/d li araştırma  görevlileri en son 1 Şubat günü YÖK önünde kitlesel bir yürüyüş ve oturma eylemi yapmışlardı. YÖK önündeki bu eylemden  azami süre bahanesi ile işten çıkartılan araştırma görevlilerinin 2014 Ocağına kadar istihdam edilmesi kazanımı ile dönmüşlerdi.

Ancak rektör Karaca YÖK’te alınan kararın resmi gazetelerde ilan edilmediğini bahane ederek rektörlük bünyesindeki 5 kişiden oluşan bir kurul ile İTÜ’deki bir çok akademisyenin kararını da yok hükmünde sayarak araştırma görevlilerinin kolektifler.net’den edinilen bilgiye göre tekrar kadroya alınmasını engellemekte.

Bu 7 aylık süreçte İTÜ rektörü Mehmet Karaca araştırma görevlilerinin görüşme taleplerine hiç bir zaman geri dönmemiş adeta direnen 50/d li araştırma görevlilerinin sesine kulağını tıkamıştı.

Fakat İTÜ Meteorolojik Araştırma Kulübü’nün düzenlediği 22 Mart Dünya Su Günü etkinliğine katılan rektör Mehmet Karaca 50/d li araştırma görevlilerinin sorularını cevapsız bırakamadı. Araştırma görevlilerinin sorularıyla rektör Mehmet Karaca zor saatler geçirdi.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.