logo

Ege Üniversitesi’nde ‘Basında Özgürlüğü Konuşuyoruz’ paneli

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, üniversitede ‘Basında Özgürlüğü Konuşuyoruz’ paneli gerçekleştirdi.

22-MART-2013-CUMA-HABER1-KOL1363990420

İletişim Fakültesi’nde gerçekleştirilen sansürlenen gazeteciler, tutuklu gazeteciler, iktidar kıskacındaki medya ve alternatif medyanın  konuşulduğu panele gazeteci-yazar  Mustafa Sönmez, Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay, İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Doç.Dr. Selda Akçalı ve İletişim Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu Çaylak Haber davetliydi.

İlk sözü alan Mustafa Sönmez konuşmasında; Türkiye’de tarihsel olarak basının sermaye ve iktidar ile olan ilişkisinden bahsetti ve 1980’den sonra gazete sahiplerinin farklı işlere atıldığı ve farklı iş kollarındaki patronlarında bu medyaya  atılarak medya alanının piyasalaşma süreçlerini anlattı.

Sönmez’den sonra sözü alan Ahmet Abakay; İktidarın geçmişten gelen muhalif düşünceye olan baskı ve şiddetinden bahsederek günümüz Türkiyesi’nde  iktidarın muhalif çıkan her sesi nasıl bastırdığını örneklerle birlikte anlattı.

Abakay’dan sonra söz alan Doç.Dr. Selda Akçalı; bir yurttaşlık hakkı olan haber toplumun haber alma hakkından bahsetti ve iktidar tarafından uygulanan baskılara karşı çözüme ulaşmanın örgütlenerek başlayacağını söyledi.

Akçalı’dan sonra söz alan Ege Üniversitesi Öğrencisi Çaylak Haber sözcüsü Atacan Ak, bağımsız bir haber sitesi olan Çaylak Haber’in kurulum sürecini ve kurulma amaçlarını anlattı.

Konuşmaların sonunda soru ve cevaplarla devam eden panel, İletişim Fakültesi’nde haberciliğin ve medya alanının konuşulduğu benzer panellerin yapılmaya devam edeceği duyurularak sona erdi.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.