logo

Bakanlıktan kadın cinayetleri dair açıklama

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun, başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere, bu konuda yetki sahibi Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan bilgi alma hakkını kullanarak istediği kadın cinayeti verilerine dair nihayet net cevap geldi. Son bir yılda sadece 155 kadın öldürülmüş.

yarin_21.3.2013_98320899-81d1-4d0d-930b-78378013c8db

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun, Türkiye’de son yıllarda artan kadın cinayetlerine dair mücadelelerinin her etabında somut adım ve somut açıklama beklediği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan 2012’de gerçekleşen kadın cinayetleri sayısına dair resmi açıklama geldi.
Platform geçtiğimiz yıl Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına başvurmuş, artan cinayetlere dair somut veri talep etmişti. Ancak Adalet Bakanlığı 2009 yılında kadın cinayetlerinin %1400 arttığına dair bir açıklama yapmasına rağmen, ellerinde böyle bir veri olmadığını iddia etmişti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da benzer şekilde, elimizde yok demişti. Emniyet Genel Müdürlüğü ellerindeki verileri paylaşma yetkilerinin bulunmadığını belirten bir cevap vermişti. Jandarma Genel Komutanlığı ise ellerindeki tüm verileri Bakanlıklara gönderdiklerini belirterek, Bakanlıkların açıklamalarının gerçekleri yansıtmadığını gözler önüne sermişti.
Ayrıntılı bilgi için başka Bakanlığa
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Platforma verdiği yanıtta sadece 155 kadının öldürüldüğünü söylerken, ayrıntılı bilgi için İç İşleri Bakanlığına başvurulması gerektiğini belirtti. Kadın katillerine ağır cezaların verilmesi, kadınları koruyan yasalar ve yönetmelikler gibi konularda da Platforma, yetkisi dâhilinde olmadığını, diğer Bakanlıklara başvurulması gerektiğini söyleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın aynı tavrını sürdürmeye devam ettiği gözlemleniyor. Kadınların korunmasıyla ilgili esastan düzenlemeler yapması gerekirken, konuyu genelleştirerek kendini görevsizleştirmekte kararlı görünüyor.
115 kadın öldürülmüş
Bakanlığın resmi açıklaması şöyle: “2012 yılında 155 kadın aile içi şiddet olaylarında hayatını kaybetmiş olup kadın sığınma evinde iken öldürülen kadın bulunmamaktadır. Aile içi şiddet olaylarının önlenmesi çalışmalarına göstermiş olduğunuz duyarlılık için teşekkür eder,  bu amaçla  yürütmüş olduğunuz çalışmalarınızda başarılar diler, konuyla ilgili ayrıntılı verilerin İçişleri Bakanlığından temin edilebileceği hususunda bilgilerinizi rica ederim.”
Platformun verileri öyle söylemiyor
Bakanlıklardan cevap alamadığı için, kadın cinayetlerine dair gerçekliği kamuoyuyla paylaşmak üzere kendi verilerini hazırlayan Platformun verileri ise Bakanlığınkilerle tutmuyor. Sosyal paylaşım sitelerinde ve internette yer alan, yâda platforma gelen başvurular kaynak gösterilerek derlenen, yani pek ala sıradan birilerinin bile tutabileceği verilere göre 2012 yılında öldürülen kadın sayısı 210. Yani sadece basına yansıyan kadın cinayeti sayısı 210. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın elinde, basına yansımayan kadın cinayetleri verilerinin olması beklenirken, yani daha yüksek bir rakamın ortaya çıkması beklenirken, açıklanan veriler Bakanlığın güvenirliliğini sorgulatır nitelikte. Platform şimdi elde ettiği veriler ışığında, Bakanlığın neye göre bu verileri hesapladığını soruyor.
Koruma altındaki kadınlar öldürülmemiş
Bankalığın açıklamasındaki en can alıcı nokta, koruma altındayken, sığınma evindeyken hiçbir kadının öldürülmediği yönünde. Ancak sığınma evinde şiddet gördüğü erkekler tarafından öldürülen, yâda bulunup tekrar şiddet uygulanan pek çok kadına dair haberleri geçtiğimiz aylarda yazmaya devam ettik. Platformun verilerine baktığımızda da basında çıkan mevcut haberlerin ispatı şeklinde. Platformun verilerine göre sadece 2012’nin ilk altı ayında koruma talebi altında olup sığınma evine yerleştirilen kadınların ise % 37,5’i katledildi. Yine 2012’nin ilk altı ayında ölen kadınların % 9’unun resmi kayıtlara intihar diye geçtiğini görülüyor. Platformun araştırmalarına göre intihar ettiği söylenen kadınların % 50’sine “intihar” süsü verildiği bizzat yakınları tarafından dile getiriliyor, gerçeklerin aydınlatılması talep ediliyor. Keza başta Esin Güneş davası olmak üzere, Platform takip ettiği ve cinayet değil diyerek kapatılan dava dosyalarının da yeniden açılmasını sağlamaya ve ortaya koyduğu delillerle kadın cinayetinin yaşandığını ispat etmeye devam ediyor.
Kadınlar bakanlığın savunduğu aile içinde katlediliyor
Platformun araştırmalarına göre, kadınların neredeyse %100’ü tanıdıkları erkekler tarafından öldürülüyor. Boşanmak istediği için öldürülen kadınların sayısı 2012’nin ilk altı ayında %79. 2012’nin son altı ayında öldürülen 118 kadından sadece altısının katili ailesinden birisi değildi. Sadece bu rakamlar bile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın boşanmaları engellemek için değil, kadınların yaşam hakkını savunmak için, kadınları hayatta tutmak için çalışma yürütmesi gerektiğini göstermeye yetiyor.
 
Bakanlık açıklama yapmalı
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, takip ettiği davalarda, eylemlerde, kızlarını ve yakınlarını kaybeden ailelerle birlikte başka kadınların ölmemesi için, kadın cinayetlerinin durması için mücadele yürütmeye devam ediyor. Koruma yasasının uygulanması konusunda bakanlıkları harekete geçiren, Cumhurbaşkanı başta olmak üzere yetkileri açıklama yapmaya çağıran Platformun kadın cinayetlerine dair tuttuğu veriler ve kaynakları ortada. Şimdi Bakanlığın bu farkın neden kaynaklandığına dair yapacağı açıklama bekleniyor.
Kaynak: Yarın Güncel

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.