logo

11 işçiye mezar olan Marmara Park’a En iyi AVM ödülü

Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen Uluslararası Gayrimenkul Fuarı’nda (MIPIM) geçtiğimiz yıl 11 işçiye mezar olan Marmara Park en iyi alışveriş merkezi seçildi.

bd3d7b544690d491

Türkiye’nin onur konuğu olduğu ve 28 firma ile katıldığı fuar öncesi Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Cihan Haber Ajansı’na konuşmuş ve Türk müteahhitlerin dünyada Çin’den sonra ikinci sırada olduğunu ancak tanıtımda güçlük çektiklerini söylemişti.

Esenyurt’ta geçtiğimiz yıl inşası süren Marmara Park AVM’de 10 kişilik çadırlarda 35 işçi barındırılıyordu. Bu insanlık dışı koşulların sonucu çıkan yangında 11 işçi yaşamını yitirmişti.
Alman firması ECE’nin Türkiye ayağının yaptırdığı ve Kayı İnşaat tarafından inşa edilen alışveriş merkezi’nin temeli 1 Mart 2011’de aralarında Esenyurt’un AKP’li belediye başkanı Necmi Kadıoğlu’nun da yer aldığı pek çok üst düzey isim tarafından atılmıştı.
Temelin atılmasından 1 yıl sonra 11 işçi, şantiyenin çadırlarında yanarak öldü. Bu iş cinayetinden 1 yıl sonraysa, o işçilerin emekleri üzerinde yükselen Marmara Park AVM, dünya çapında bir ödüle layık görüldü.

Kaynak:

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.