logo

Osmangazi Üniversitesi’nde özel güvenlikler öğrencilere saldırdı: 5 gözaltı!

Yemekhane zamlarına karşı dün yemekhane boykotuna başlayan Osmangazili üniversitelilerin açtığı boykot masasına özel güvenlik müdahale etti. Öğrencilere tokatlarla ve tekmelerle saldıran özel güvenlik 5 üniversiteliyi kelepçeleyerek gözaltına aldı. Ardından Meşelik Kafe’de toplanan öğrenciler rektörlüğe yürüyerek gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılması için oturma eylemi yaptı

Osmangazi Üniversitesi’nde yemekhaneye yapılan zamlara karşı bir süredir direnişte olan üniversiteliler, yemekhaneyi boykot etme kararı almıştı. Boykot için hazırlanan yemeklerle boykot masası açmaya giden üniversitelilerin önü üniversitenin güvenlikleri tarafından kesildi. Özel güvenlikler “Rektörlüğün izni yok” denilerek getirilen yemeklere el koymaya çalıştı. Üniversitelilere tekme, yumruk ve coplarla saldıran özel güvenlikler çok sayıda öğrencinin yaralanmasına neden olurken, 5 öğrenciyi kelepçeleyerek ve dakikalarca döverek gözaltına aldı. Bunun ardından öğrenciler üniversitenin kongre merkezine götürülerek burada bir süre bekletildikten sonra polise verildi.

5 Öğrencinin gözaltına alınmasından sonra yaşanan işkenceyi ve saldırıları protesto etmek isteyen üniversi öğrencileri Meşelik Kafe’de bir araya geldi. “İşkenceci rektör Hasan Gönen istifa” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla yürüyen öğrenciler rektörlüğün önüne kadar geldi. Burada yaşanan olaylar bir basın açıklamsıyla anlatırlırken, 5 öğrencinin serbest bırakılmadan rektörlük önünden gitmeme kararı alarak oturma eylemi başlattılar. Yaklaşık bir saat kadar süren oturma eyleminin ardından öğrencilerin serbest bırakılmasıyla eylem sonlandırıldı.
11-MART-2013-PAZARTESI-P1090071K-KOL1363031533
Ayrıca saldırıya tepkiler sosyal medya üzerinde çığ gibi büyüyorOsmangazi Üniversitesi’nde yemekhaneye yapılan zamlara karşı bir süredir direnişte olan üniversiteliler, arkadaşlarına sandviç dağıtmak ve hep beraber yemek istedi. Üniversitelilere tekme, yumruk ve joplarla saldıran özel güvenliklere ve rektör Hasan Gönen’e tepkiler sosyal medya üzerinde de çığ gibi büyüyor.
Twitterda #IşkenceciRektörIstifa üzerinden Osmangazi Üniversitesi rektörü Hasan Gönen ve özel güvenliklere tepki yağıyor
Ayrıca yemekhane zamlarına karşı mücadele eden üniversitelilere çekilen fotoğraflarla yüzlerce kişi destek veriyor
Kaynak:

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.