logo

Türkiye “Temsilde Kadın-Erkek Eşitsizliği”nde 6. kez karne aldı, 6. kez sınıfta kaldı

KA-DER’den 8 Mart Karnesi

2013_WEB_KARNE_KAPAK

KA.DER, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırladığı “Türkiye’nin Temsilde Kadın-Erkek Eşitsizlik Karnesi”nin 6’ncısını açıkladı. Beş yıldır sınıfta kalan Türkiye’nin durumunda bu yıl da değişiklik olmadı. KA.DER 2012-2013 dönemi için Türkiye’ye “gerçek karne” verdi. TBMM’den belediye başkanlıklarına, valiliklerden rektörlüklere uzanan geniş “temsil” yelpazesinde, Türkiye yalnızca iki dersten 2 ve 3 almayı başarırken, kalan 9 dersten 1 alarak sınıfta kaldı.

KA.DER “Türkiye’nin Temsilde Kadın-Erkek Eşitsizlik Karnesi”nin 6’ncısını açıkladı. Beş yıldır sınıfta kalan Türkiye bu yıl da notunu yükseltemedi ve “sınıfta kaldı”.

Karnede, DERSLER başlığı altında TBMM, Bakanlar Kurulu, Müsteşar, Belediye Başkanlığı, Valilik, Siyasi Parti Başkanlığı, İşgücüne Katılım, Sendika Başkanlığı, İşveren ve Meslek Örgütleri Başkanlığı, Rektörlük gibi makamlarda kadın oranları ortaya kondu.

2012’de Erkek Şiddetine Kurban Giden Kadın Sayısının da (165) yer aldığı karnede, Türkiye en yüksek notları TBMM’de Kadın (Orta – 3) ve Kadınların İşgücüne Katılımında (Geçer – 2) aldı. Diğer “derslerden” ise “Başarısız – 1” notunu alarak “geleneksel hale gelen eşitsizlik kültürünü” sürdürdü.

Karnede, Türkiye’nin başarısızlığı konusundaki kanaat şu sözlerle dile getirildi: “Öğrencimiz demokrasinin gereği olan eşit temsilin sağlanmasında başarısızdır. Uluslararası sıralamalarda Türkiye’nin hak ettiği yere gelmesinde gerekli adımları atmamıştır. Öğrencimiz potansiyelini gerçekleştirememektedir. Yorum senin Türkiye!”

Karnede, Türkiye’nin de 28 yıl önce imzaladığı “Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Uluslararası Sözleşmesi (CEDAW)”dan bölümler yer aldı. CEDAW’ı imzalayan ülkeler kadınlara karşı her türlü ayrımı kınamak, tüm uygun yollardan yararlanarak ve gecikmeksizin kadınlara karşı ayrımı ortadan kaldırıcı bir politika izlemek zorundalar.

Konuyla ilgili açıklama yapan KA.DER Genel Başkanı Çiğdem Aydın, “Türkiye, başarılı bir öğrenci olmak için her türlü imkana sahipken eşitlik konusunda ısrarla yerinde sayıyor. Bu inat ve kadınları geleneksel eş ve annelik rollerine hapsetmek arzusu ülkemizin geleceğini karartıyor. Demokrasi, kalkınma ve dünyanın 10.büyük ekonomisi olma hedeflerini bu notlarla başarmak mümkün değil. Kadınlar hayatın her alanında eşit yurttaşlar olarak yer bulmadıkça bu hedeflere ulaşılamaz. Karar vericilerin artık bu gerçeği görmesini ve gerekeni yapmasını istiyoruz” dedi.

 

KA.DER’in 2012-2013 istatistikleri için tıklayın. 

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.