logo

09 Mart 2013

Burdur Gölü’ne Sadakat Yolculuğu

16 Mart 12:30’da Burdur Cumhuriyet Meydan’ında,  Atlas Dergisi ve Doğa Derneği, Burdur Gölü’ne Sadakat Yolculuğu düzenliyor.

burdurSOS
Cumhuriyet Meydanında, metrelerce uzanan insan zincirleriyle, derelerin Burdur Gölü’yle buluşmasını simgeleyen dev bir koreografi planlayan Atlas Dergisi ve Doğa Derneği, kareografilerini belgeleyecekler. Burdur Gölü’nün eski günlerine kavuşması için gölü besleyen derelere kurulu barajlardan su bırakılması çağrısında bulunacaklar. Burdur Gölü’ne ve gölün hayat verdiği canlıların yaşadığı dramatik tabloya bir kez daha dikkat çekmeye çalışacaklar.
Doğa Derneği’nin mesajı;

Siz de sadakat yolculuğuna katılın!
 
Bu tarihi fotoğrafta yerinizi alın!
 
Burdur Gölü’nün yaşamasına destek verin!
Katılım ve ayrıntılı bilgi için:
Buğrahan Doğangil, Doğa Derneği Burdur Saha Sorumlusu 
0506 677 80 36 – burdurgolu@dogadernegi.org

Neden Burdur Gölü’ne Sadakat Yolculuğu’na Çıkıyoruz?
Türkiye’nin 13 uluslararası öneme sahip Ramsar Alanından ve 305 Önemli Doğa Alanı’ndan biri olan Burdur Gölü, son 35 yılda alanının yaklaşık üçte birini kaybetti ve su seviyesi 12 metre düştü. Gölü besleyen yer üstü sularının baraj ve göletlerde tutulması, yer altı sularının ise sondaj kuyularıyla aşırı miktarlarda çekilmesi gölün sonunu hazırlıyor. Göl, sanılanın aksine yağışların azalması nedeniyle değil, göle giden suların aşırı kullanımı nedeniyle kuruyor. Gölün kurtuluşu ise, tarımda aşırı su kullanımını azaltarak barajlardan göle kademeli olarak su bırakılması ve gölü besleyen derelerin yeniden gölü beslemesinin sağlanması ile mümkün. Eğer acilen bu önlemler alınmazsa, Burdur Gölü ekolojik işlevlerini yitirerek cansız bir su kuyusuna dönüşecek.
Burdur Gölü’ndeki kuruma ve sonuçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için:
Doğa Derneği’nin Burdur Gölü’nün kurumasını önlemeye yönelik çalışmaları için:
Burdur Gölü’nü Kurtarma Projesi

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.