logo

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Başbakan’ın kadının korunması için gereği neyse yapacağına dair sözüne yanıt verdi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Başbakan’ın kadının korunması için gereği neyse yapacağına dair sözüne yanıt verdi. Platform kadın cinayetlerini engellemek için yapılması gerekenleri 10 madde de açıkladı.

kcdp_8.3.2013_b661e820-1990-44a5-ada3-4cb52acfd23f

İşte 10 maddede kadın cinayetlerini önlemenin özeti:

1. Etkin Koruma
Yapımında da büyük emeğimiz olan 6284 sayılı koruma kanununun ve uygulamasına dair  Yönetmeliğin koşulsuz şartsız tatbik edilmesi gerekmektedir. Mevzuatın hazırlanmasını sağladık, şimdi de kadınların etkin korunmasının takipçisi olacağız.
 
2. Devlet Seferberliği 
 
Kadın cinayetlerinin durdurulması için devlet tüm olanaklarını seferber etmelidir. Kadınları korumakta sorumluluğu olan bakanlıklar görevni yerine getirmelidir. Kadın konukevlerinin şartları düzeltilmeli, sağladığı imkanlar arttırılmalı, koruma başvurusu yapan kadına doğru yaklaşım sağlanmalıdır.
3. Cumhurbaşkanı Ve Başbakanın Tutumu
Cumhurbaşkanı ve başbakanı, kadın cinayetlerini kınayan net tutum açıklamaya çağırıyoruz. Başbakan’ın, kadın cinayetlerinin üstüne gidilmesi gerektiğini, Adalet  Bakanıyla görüştüğünü söylediği son açıklaması olumludur.  Devamını getirmeli, başta Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere kadınları korumakla yükümlü olan bütün bakanlarıyla cinayetleri durdurmak için görüşmelidir.
Henüz hiç bir açıklama yapmayan Cumhurbaşkanı da kadın cinayetlerini kınamalıdır.
 
4. Kadın Bakanlığı  
Kadın cinayetlerinin durması için Kadın Bakanlığı kurulmasını, kadına yönelik her kararın kadın örgütleri ile beraber oluşturulmasını talep ediyoruz.
5. Caydırıcı Ceza
Türk Ceza Kanunu’na ‘kadın cinayeti’ tabirinin girmesi gerekmektedir. Kadın cinayetlerinin önünü açan “haksız tahrik indirimi”, “gelecek indirimi”, “iyi hal indirimi” gibi indirimlerin kadın katillerine uygulanmaması sağlanmalıdır. Kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi adaletin tesis edilmesi bakımından gerekmektedir.
 
6. Önleyici Etkin Ceza 
Kadın cinayetlerinin durdurulması bakımından şiddet fiillerinin kesilmesi için yaralama, tehdit gibi suçlarda da etkin biçimde cezalandırmaya gitmek gerekmektedir. Bu konuyla ilgili yasal değişikliğin yapılmasını talep ediyoruz. Bu yüzden bahsi geçen suçları işleyen ve hüküm giyen kimselerin denetimli serbestlikten faydalanmaması sağlanmalıdır.
7. Kadınlara İş
Türkiye kadın işsizliğinde dünyanın en önde gelen ülkelerindendir. %70’i çalışma hayatına katılamayan kadınlar işsiz bile sayılmıyor. Kadın istihdamının mutlak suretle artması ve bunun sağlanması yönünde çalışmaların derhal  ortaya konması gerekmektedir.
8. Kadınlar İçin Bütçe
  
Kadınların korunmasını sağlayacak hususlar bakımından bütçe oluşturulmalıdır. Kadınlara etkin koruma sağlanmasını, tahsis edilen korumanın yevmiye, yemek, yol gibi masrafların kadına yüklenmemesini, her türlü gideri devletin karşılamasını kadınların koruma tedbirlerine başvurmaktan imtina etmesinin önüne geçecektir.
9. Kadın Lehine Yayınlar
Haberlerde, gazetelerde, TV programlarında kadına yönelik şiddeti, tacizi, cinsel saldırıyı normalleştiren, cinsiyetçi, nefret söylemi içeren yayıncılık anlayış terk edilmeden kadın cinayetleri engellenemez.
 
10. Kayıtlar ve Kamuoyu Bilgilendirmesi
Kadın cinayetlerinin üstüne gidebilmek için ilgili birimlerin konunun kapsamlı ele alınmasını sağlayacak şekilde istatistiki verileri çıkartması gerekmektedir.

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.