logo

Bursa’da “Kadınlık Bizde Kalsın” üniversiteli kadınlarla buluştu

Uludağ Üniversiteli Kadın Kolektifi “Kadınlık Bizde Kalsın” adlı tiyatro oyunuyla ikinci kez üniversiteli kadınlarla buluştu

Uludağ ÜKK’nın kurmuş olduğu tiyatro atölyesi 8 Mart öncesi üniversiteli kadınlarla bir araya geldi. İkinci kez sergilenen oyun sayıları 400’ü bulan üniversiteli kadını tiyatroda buluşturdu.

 

Oyunda Adem ile Havva’dan günümüze kadar kadın ile erkek arasındaki var olan haksız rekabet, ezen ezilen ilişkisi farklı bir üslupla anlatılıyor. Oyuna yön veren sorulardan bazıları: Kadınlar askere alınırsa ne olur? Bir kadın neden cinsiyet değiştirmek ister? Tarihte kadının rolü nedir? Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethetmekten vazgeçtiğinde onu ikna eden kadın kimdi? Bu ve benzeri sorulara fantastik cevaplar veren oyun ÜKK’nın güncel yorumuyla birlikte padişah özentisinden, emek sinemasına; tutuklu üniversitelilerden HES’lere kadar pek çok konuya komedinin sıcak üslubuyla cevap veriliyor.

 

ÜKK Tiyatro Atölyesi kadın sorununa sanatın diliyle tercüme oluyor ve kültür sanat hakkını savunduğu için oyunlarını üniversitelilere parasız oynuyor.

08-MART-2013-CUMA-03-MART-2012-CUMARTESI-IMG_0334-KOL1330811716-KOL1362751551

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.