logo

Startup Weekend İzmir’de İş Maratonu

Girişimcilerin iş fikirlerini 54 saat süren bir maratonla şirket kurma aşamasına getirmesini sağlayan Startup Weekend İzmir, İzmir Ekonomi Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi. 1-3 Mart tarihleri arasında Embryonix (Kuluçka Merkezi) tarafından, Halkla İlişkiler Kulübü’nün organizasyonu ile gerçekleştirilen Startup Weekend, birbirinden orjinal fikirleri ortaya çıkardı.

2469_1
Embryonix Direktörü Taylan Demirkaya’nın açılış konuşması ile başlayan Startup Weekend İzmir yarışmasına katılan yarışmacılar ilk fikirlerini diğer katılımcılar ve mentorlarla paylaştılar. İş geliştiriciler, tasarımcılar ve yazılımcıların çoğu bir networking aktivitesi ile 5 kişilik takımlar oluşturarak, 1 er dakikalık toplam 33 iş fikri sundu. Sunulan fikirler içinden en iyi 10 iş fikri katılımcılar tarafından online oylanarak seçimler yapıldı ve takımlar kuruldu. Takım kurulumunun ardından üretim sürecine geçildi ve son gün tamamı yatırımcı olan juriye  ekipler iş fikirlerini 5’er dakikalık sunumlarla aktardı.

Türkiye’nin önde gelen iş geliştiricilerinin ve yatırımcılarının aralarında bulunduğu jüri tarafından ilk 3 fikir seçildi.
Birinci proje, Palwar Game: Mobil cihazlarınızda şehir içinde istediğiniz bir konuma sanal bayrak dikmenizi sağlayan bir oyundur. Oyuncular tuttuğu takımların bayraklarını sanal olarak istedikleri yerlere dikebilirken, rakip takımın taraftarlarıda o bayrakları yine sanal olarak kaldırabilir.
İkincilük ödülü alan proje ise Cardino: Cardino, fiziksel posta kartlarının üzerine basılan özel bir çerçeveyi bir mobil cihaz ile okuyabilen bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde artık gönderilen fiziksel posta kartlar üzerine sürpriz olarak kendi çektiğiniz videonuzu gönderdiğiniz kişi programı indirdiği zaman görebilecek.
Üçüncülük ödülü ise Shake and Speak: Bu proje özellikle konuşma engeli olan kişilerin herkesle rahat iletişim kurmasını sağlayan bir mobil yazılımdır. Konuşma engeli olan kişi akıllı telefona yüklenen bu yazılımla çok basit el hareketleri veya istenirse ayak hareketleri ile kelimeler ve cümleler oluşturup akıllı telefon cihazının sesi ile konuşabiliyor.

Ödül töreninin ardından katılımcılar yorgunluklarını atmak, zafer sarhoşluğunu yaşamak ve networking oluşturmak için İeü Halkla İlişkiler Kulübü’nün özel olarak düzenlediği kokteyle katıldı.  Kokteyl sırasında tüm ekiplerle sohbet eden Ankara ve İstanbul’ dan katılan bütün mentor ve jüri üyeleri bugüne kadar yapılmış en iyi Startup Weekend organizasyonu olduğunu ve çıkan fikirlerin çok orijinal olduğunu söylediler.

Startup Weekend İzmir’e ait ilginç detaylar;

* İlk defa Startup  Weekend İzmir’de  Taylan Demirkaya tarafından Pitching eğitimi verildi.
* Etkinliğin en ilginç katılımcıları Ege Üniversitesin’ den iki nöroloji doktoru oldu.
* Etkinliğe katılan girişimcilerin yüzde 40’ı kadındı ve bu daha önce İstanbul ve Ankara’da yapılan hiç bir Startup Weekend’de yakalanmamış bir orandı.
* Etkinlik 54 saat aralıksız sürdü. Katılımcıların yüzde 85’i neredeyse hiç uyumadan proje geliştirdi.
* Etkinlik süresince projelere yardım eden toplam 10 mentor vardı. Mentorların projelere yaptıkları ortalama danışmanlık günlük 15 saati geçti.
* Etkinlik sırasında twitterda oluşturulan #swizmir hastagine toplam 1200 tweet atıldı. Kişisel olarak bu konuyla ilgili olan tweetler ise 10 binigeçti.

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.